fbpx

Szwecja porzuca beztroskie nastawienie wobec dużej liczby zgonów.

Szwecja to jeden z ostatnich krajów europejskich, które nie zamknęły swoich granic w obliczu epidemii koronawirusa. Władze postanawiają porzucić swoje niemrawe, opieszałe podejście do sprawy – każde życie jest przecież na wagę złota, a ofiar było już wiele.

Aż do teraz działają w Szwecji szkoły (w przypadku dzieci poniżej 16-tego roku życia), bary i restauracje (jedynie z opcją obsługi stolikowej), a nawet kina. Wprowadzono ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych: w jednym miejscu nie może spotkać się więcej niż pięćdziesięciu ludzi.

Władze zachęcały obywateli, by stosowali zasady zgodne z social distancing. Nie istniały jednak żadne protokoły kwarantanny oficjalnie egzekwowane przez prawo. Granice Szwecji pozostały otwarte, chociaż w Norwegii czy Danii zdecydowano się zamknąć kraj przed osobami przyjezdnymi, Finlandia również ma zamiar zamknąć granicę z Szwecją.

Wiele osób obawiało się, że taka beztroska przyniesie więcej zachorowań. Niektórzy uznali, że czują się, jakby „występowali w urzeczywistnionym horrorze”.

Na koronawirusa zmarło w Szwecji 282 osoby – to więcej niż w Norwegii, Danii i Finlandii łącznie. Lewicowi politycy szwedzcy postanowili narzucić wszystkim silniejszą formę blokady. Chcą spowolnić dalszą infekcję.

„Liczba nowych przypadków i zgonów, wywołanych wirusem, gwałtownie rośnie. Rząd i Agencja Zdrowia Publicznego przedstawiają nowe restrykcje, mające zahamować rozprzestrzenianie się wirusa”, donosi Sveriges Radio.

Według nowych zaleceń stanowczo nie jest wskazane: podróżowanie transportem publicznym w godzinach szczytu, przeprowadzanie imprez masowych i meczów, robienie zakupów w większym gronie (w sklepach ograniczana jest liczba klientów).

Słowo-klucz to „zalecenia”. Zakazy nie są, przynajmniej na razie, egzekwowane prawnie, a ich złamanie nie będzie karane grzywną.

W innych krajach europejskich, takich jak Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania, zabronione jest wychodzenie na zewnątrz. Odstępstwem od tej reguły są „poważne przypadki”, w których miejsce zamieszkania po prostu trzeba opuścić.

Czy Szwecja stanowczo zaostrzy swoje przepisy dotyczące sytuacji kryzysowej? Czas pokaże.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja porzuca beztroskie nastawienie wobec dużej liczby zgonów.

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...