fbpx

Szwecja porzuca beztroskie nastawienie wobec dużej liczby zgonów.

Szwecja to jeden z ostatnich krajów europejskich, które nie zamknęły swoich granic w obliczu epidemii koronawirusa. Władze postanawiają porzucić swoje niemrawe, opieszałe podejście do sprawy – każde życie jest przecież na wagę złota, a ofiar było już wiele.

Aż do teraz działają w Szwecji szkoły (w przypadku dzieci poniżej 16-tego roku życia), bary i restauracje (jedynie z opcją obsługi stolikowej), a nawet kina. Wprowadzono ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych: w jednym miejscu nie może spotkać się więcej niż pięćdziesięciu ludzi.

Władze zachęcały obywateli, by stosowali zasady zgodne z social distancing. Nie istniały jednak żadne protokoły kwarantanny oficjalnie egzekwowane przez prawo. Granice Szwecji pozostały otwarte, chociaż w Norwegii czy Danii zdecydowano się zamknąć kraj przed osobami przyjezdnymi, Finlandia również ma zamiar zamknąć granicę z Szwecją.

Wiele osób obawiało się, że taka beztroska przyniesie więcej zachorowań. Niektórzy uznali, że czują się, jakby „występowali w urzeczywistnionym horrorze”.

Na koronawirusa zmarło w Szwecji 282 osoby – to więcej niż w Norwegii, Danii i Finlandii łącznie. Lewicowi politycy szwedzcy postanowili narzucić wszystkim silniejszą formę blokady. Chcą spowolnić dalszą infekcję.

„Liczba nowych przypadków i zgonów, wywołanych wirusem, gwałtownie rośnie. Rząd i Agencja Zdrowia Publicznego przedstawiają nowe restrykcje, mające zahamować rozprzestrzenianie się wirusa”, donosi Sveriges Radio.

Według nowych zaleceń stanowczo nie jest wskazane: podróżowanie transportem publicznym w godzinach szczytu, przeprowadzanie imprez masowych i meczów, robienie zakupów w większym gronie (w sklepach ograniczana jest liczba klientów).

Słowo-klucz to „zalecenia”. Zakazy nie są, przynajmniej na razie, egzekwowane prawnie, a ich złamanie nie będzie karane grzywną.

W innych krajach europejskich, takich jak Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania, zabronione jest wychodzenie na zewnątrz. Odstępstwem od tej reguły są „poważne przypadki”, w których miejsce zamieszkania po prostu trzeba opuścić.

Czy Szwecja stanowczo zaostrzy swoje przepisy dotyczące sytuacji kryzysowej? Czas pokaże.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja porzuca beztroskie nastawienie wobec dużej liczby zgonów.

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...