Raport -Koronawirus w Szwecji

W Szwecji zanotowano już 6078 przypadków infekcji wirusem COVID-19. Potwierdzono, że 333 osoby poniosły śmierć, a od wybuchu epidemii na oddział intensywnej terapii trafiło łącznie 469 pacjentów.

Epidemiolog Anders Wallensten najbardziej obawia się o stan osób starszych: w tej grupie wiekowej krzywa zachorowań stale pnie się w górę.

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, by wstrzymać się od podróży aż do 15 czerwca 2020 roku. Dotyczy to wyjazdów do obcych krajów. Powód jest prosty: koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej, a to może spowodować, że odwołane zostaną loty i państwa pozamykają swoje granice.

Aby pomóc sektorowi opieki zdrowotnej w aglomeracji sztokholmskiej, podpisano specjalną umowę kryzysową dla personelu intensywnej terapii. Tygodniowe godziny pracy lekarzy zostaną wydłużone z 40 do 48 godzin, ale pracownicy dostaną 220 procent swojej zwykłej pensji za godzinę.

Johanna Sandwall z Rady ds. Zdrowia i Opieki Społecznej gościła na codziennej konferencji dotyczącej koronawirusa, gdzie ujawniła, że w całym kraju wciąż dostępna jest około 1/3 łóżek do intensywnej terapii.

„Doświadczyłem już wielu kryzysów ekonomicznych – także tych najważniejszych w historii współczesnej Szwecji. Jednak nigdy dotąd nie zaobserwowałem tak szybkiego rozwoju wypadków, jakiemu przyglądamy się obecnie”, powiedział Stefan Ingves, prezes banku centralnego Szwecji. 66-letni szef Riksbanku dodaje: „W bardzo krótkim okresie podjętych zostało wiele bardzo ważnych decyzji”.

„Wielu ludzi walczy teraz o lepsze jutro – przede wszystkim są to lekarze, będący na pierwszej linii frontu. Na poziomie osobistym wszyscy mierzymy się z niepokojem, nie tylko z powodu rozprzestrzeniania się wirusa i stanu zdrowia najbliższych, ale też w obawie przed bezrobociem, utratą oszczędności. Ludzie cierpią w czasach kryzysu gospodarczego”.

Riksbank ma kilka sposobów na walkę z kryzysem lub przynajmniej jego złagodzenie:

  • Wprowadzony zostanie program pożyczek korporacyjnych za pośrednictwem banków (do 500 miliardów koron).
  • Większej liczbie banków i instytucji kredytowych umożliwiona zostanie opcja pożyczania pieniędzy z Riksbanku.
  • Złagodzone zostaną wymogi w zakresie zabezpieczeń przy pożyczaniu z Riksbanku.
  • Z dnia na dzień obniżona zostanie stopa procentowa dla banków.
  • Umożliwiony zostanie zakup obligacji rządowych, komunalnych, hipotecznych i korporacyjnych oraz papierów komercyjnych do 300 miliard koron.

Gigant w branży odzieżowej, H&M, jeszcze kilka tygodni temu mógł pochwalić się dobrymi przychodami i „solidnym startem roku”, ale teraz jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Dyrektorzy obawiają się cięższych czasów dla firmy, jeśli kryzys wywołany przez epidemię nie ustąpi.

W poniedziałek transport publiczny w Sztokholmie znów zacznie działać jak dawniej. Ma jeździć więcej pojazdów, by te nieliczne nie były przeludnione.

Jednocześnie SL, operator transportu miejskiego, zaleca wszystkim pozostanie w domu: „Podróżujcie tylko wtedy, gdy nie macie innego wyjścia. Unikajcie godzin szczytu, kiedy najwięcej ludzi gromadzi się w autobusach czy metrze”.

Agencja Zdrowia Publicznego wprowadziła w tym tygodniu bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące dystansu społecznego. Od operatorów transportu miejskiego wymaga się, by zapewnili w danym pojeździe odpowiednią przestrzeń swoim pasażerom i żeby każdy stał w bezpiecznej odległości od drugiego człowieka.

SL przypomina, że podróżować nie powinny osoby powyżej 70. roku życia i każdy, kto odczuwa symptomy chorobowe. Dystans należy zachowywać nie tylko w autobusach, metrze i tramwajach, ale też na stacjach.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 6078.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w środę, to Region Sztokholm (223), Västra Götaland (82) Sörmland (63), Östergötland (64). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 612 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 51 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożenia życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urząd Zdrowia Publicznego.
Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Raport -Koronawirus w Szwecji

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...