Koronawirus w Szwecji – “Krzywa zachorowań znów wzrasta”

Liczba ofiar zmarłych w wyniku infekcji koronawirusem przekroczyła 280. Do 5466 wzrosła liczba osób zarażonych.

Przypomnijmy. Anders Tagell jeszcze wczoraj mówił: „Przyglądając się statystykom z ubiegłego miesiąca, można zauważyć, że nasza krzywa zachorowań jest teraz stosunkowo płaska, choć od wczoraj pojawiły się nowe infekcje”.

Po 14:00 na codziennej konferencji przemówił Anders Tegnell. Znaniem epidemiologa Szwecja osiągnęła „nowy poziom”, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. „Martwimy się o naszych seniorów. Krzywa zachorowań znów wzrasta. Prawie połowa osób, które trafiają do szpitala, to starszyzna”, powiedział Tegnell. Najgorsza sytuacja jest w Sztokholmie. Wirus atakuje zwłaszcza domy opieki przeznaczone dla osób starszych.

Obecnie każdego dnia przybywa od 400 do około 500 chorych. Najwięcej w ciągu dwudziestu czterech godzin zanotowano 519 nowych przypadków. Agencja Zdrowia Publicznego podaje, że liczba ofiar koronawirusa wynosi aktualnie 282.

Kilka banków podnosi limit płatności zbliżeniowych w celu ograniczenia kontaktu fizycznego z potencjalnym chorym. Takie zmiany wprowadza między innymi SEB (Skandinaviska Enskilda Banken) i Nordea.

Tymczasowo zawieszone są wymogi dotyczące amortyzacji kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych. Ma to wesprzeć te osoby, które najciężej odczuwają skutki kryzysu, wywołanego przez epidemię koronawirusa, i umożliwić właścicielom nieruchomości spłacenie odsetków od kredytów hipotecznych.

Szwedzka komisja nadzoru finansowego Finansinspektionen informuje, że mediana gospodarstwa domowego w Szwecji ma miesięczny koszt amortyzacji w wysokości około 3200 koron. To w przybliżeniu 1341 złotych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod danym linkiem, w języku angielskim.

Sveriges Radio potwierdza, że w państwowych domach opieki społecznej wirus zbiera największe żniwo. 31 marca, po naciskach ze strony władz lokalnych i regionalnych, rząd wprowadził zakaz odwiedzin w domach spokojnej starości i innych podobnych obiektach.

W 90 z 290 gmin szwedzkich zgłoszono, że w domach opieki albo panuje już epidemia, albo jest takie podejrzenie. Spośród tych gmin w czterdziestu trzech przypadki zostały potwierdzone, a w pięćdziesięciu jeden infekcja wirusem COVID-19 była jedynie podejrzewana.

Odwołano wydarzenie cykliczne: Tydzień Polityczny w szwedzkim Almedalen. Impreza odbywa się dwudziestego siódmego tygodnia każdego roku, ale tym razem uniemożliwia ją epidemia. Na wyspie Gotlandia zawsze gromadzi się do 40 tys. osób, które uczestniczą potem w seminariach, wykładach i przemówieniach.

Lokalne władze obawiają się, że przybycie turystów osłabiłoby miejscową służbę zdrowia, a przede wszystkim przyczyniłoby się do rozprzestrzeniania wirusa.

W rozmowie ze szwedzką telewizją publiczną premier Stefan Löfven prognozował, że kryzys wywołany epidemią może „ciągnąć się miesiącami”.

„Mamy przed sobą ciężkie miesiące”, zaczął Löfven. „To wszystko potrwa dłużej, niż byśmy tego chcieli”. Zapytany, jak długo, nie był w stanie doprecyzować: „Nikt nie potrafi tego przewidzieć – nawet specjaliści”.

Löfven dodaje, że za walkę z COVID-19 „zawsze odpowiada rząd”, ale za nastawienie Szwedów do epidemii nie odpowiada właściwie nikt. Taka postawa została skrytykowana przez międzynarodowych ekspertów oraz niektórych lekarzy ze Szwecji.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 5466.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w środę, to Region Sztokholm (215), Sörmland (59), Östergötland (65). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 519 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 43 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożenia życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urząd Zdrowia Publicznego.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...