Szef sztokholmskiej policji wiąże gangsterstwo z migracją, ale Löfven mu nie wierzy

Mats Löfving, jeden z szefów sztokholmskiej policji, a także dyrektor ugrupowania NOA, powiedział niedawno, że zagraniczne gangi przenoszą się do Szwecji, by kontynuować tu swoją działalność przestępczą. Jego słowa oburzyły premiera Stefana Löfvena, który uznał, że nie ma powiązań między migracją a łamaniem norm prawnych.

W weekend Löfving mówił o istnieniu ponad czterdziestu gangów działających na terenie Szwecji, które za cel obrały sobie strefy „no-go” i dzielnice niekontrolowane przez policję. „To zgrupowania kryminalne, które przybywają do naszego kraju tylko po to, by usystematyzować swoją działalność przestępczą. Łakną władzy i majątku, są skłonne do przemocy. Stosują wymuszenia, biją niewinnych ludzi, handlują narkotykami.”

Löfven przyznaje, że Szwecja boryka się z pewnymi problemami dotyczącymi przestępczości, dodając jednak: „Nie chcę wiązać pochodzenia etnicznego z działalnością gangów. Policja i rząd ma przed sobą wspólne zadanie: musimy uporać się z rosnącą liczbą popełnianych wykroczeń i czynów karalnych.”

Löfving otwarcie mówi o wykorzystywaniu dzieci i nastolatków przez gangsterów: osoby nieletnie są często szkolone i następnie służą kryminalistom. Rissa Seidou, policjantka służąca w Rinkeby, zna ten temat doskonale:

„Może zacząć się od tego, że młodzi ludzie zaczną po prostu obracać się w środowisku gangsterskim. Wkrótce potem dzieciom kupowane są drobiazgi, a następnie są one proszone o przysługę: mają na przykład zaopiekować się torbą pełną narkotyków.”

Opisując strukturę tego typu organizacji gangsterskich, Löfving powiedział:

„Tu nie liczy się wcale człowiek. Bywa tak, że aranżowane są małżeństwa – tylko po to, by wzmocnić szkielet zgrupowania. Dzieci gangsterów wychowywane są po to, by w przyszłości mogły przejąć «interes».”

Z raportu, ujawnionego kilka miesięcy temu, wynika, że większość gangsterów mieszkających w Sztokholmie urodziła się za granicą.

Strona główna Gangi w Szwecji Szef sztokholmskiej policji wiąże gangsterstwo z migracją, ale Löfven mu nie wierzy

Warto przeczytać

Norweska policja znajduje ponad 700 kilogramów haszyszu w polskim traktorze

Norweg i Litwin zostali aresztowani w zeszłą sobotę po tym, jak policja znalazła ponad 700 kilogramów haszyszu w przyczepie w Skien. Skonfiskowana ilość jest jedną...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...