Władze Sztokholmu nie spodziewają się, że osiągną zamierzony cel zaszczepienia wszystkich dorosłych osób do końca czerwca.
Szczepienia w Szwecji trwają, a w wielu miejscach regiony przeszły długą drogę w szczepieniu osób powyżej 65 roku życia korzystających z opieki domowej. W Halland 69 procent otrzymało pierwszą dawkę, w Skåne 28 procent, a w Västra Götaland 29.
W Sztokholmie liczba ta wynosi pięć procent.
Magnus Thyberg, koordynator ds. Szczepionek w regionie Sztokholmu, powiedział, że istnieją dwa wyjaśnienia, dlaczego Sztokholm pozostaje w tyle: trudności logistyczne i różne zmiany.
Jednak Sztokholm już przesunął swój cel o kilka tygodni i teraz chce zaszczepić mieszkańców Sztokholmu do połowy lipca, pisze gazeta Dagens Nyheter.
„Ze względu na opóźnienia w dostawach, spodziewamy się zakończyć prace w połowie lipca, a nie w połowie Czerwca. Ale to są wstępne szacunki. Pół miliona dawek, na które liczymy, pochodzi od firm Curevac i Johnson, a te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez europejski urząd EMA,” powiedziała dla Dagens Nyheter Désirée Pethrus, polityk Chrześcijańskich Demokratów i radna Sztokholmu odpowiedzialna za rozwój opieki zdrowotnej w regionie.
Do końca tygodnia kończącego się 12 lutego 2,65% dorosłej populacji Sztokholmu otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, najwolniej we wszystkich 21 regionach Szwecji. W całym kraju w tym samym tygodniu wskaźnik ten wyniósł 4,16 procent.
Sztokholm spodziewa się rozpocząć drugi etap programu szczepień – obejmującą osoby powyżej 65 roku życia – w połowie marca, powiedział Pethrus, a następnie etap trzeci.
Ttap trzeci w kwietniu obejmujące osoby w wieku 18-64 lat, które należą do grupy ryzyka, na przykład osoby z przewlekłą chorobą układu krążenia lub cukrzycą, a także wszystkich dorosłych w wieku 60-64 lat, nawet tych, którzy nie należą do grupa ryzyka.
Oprócz grup o wysokim ryzyku poważnej choroby wywołanej przez Covid-19, w tym etapie zostaną uwzględnione również osoby należące do grup, które mogą mieć problemy z przestrzeganiem krajowych zaleceń dotyczących zmniejszenia ryzyka zakażenia. Dotyczy to na przykład osób z demencją lub zespołem Downa oraz osób bezdomnych.
W maju czwarty etap obejmuje pozostałą populację dorosłych w wieku 18-59 lat, która nie należy do grupy ryzyka.