Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji miał pokazać karykaturę proroka islamskiego, Mahometa. W piątek zabił go Abdullah Anzorow, młody Czeczen. Zwłoki Paty’ego zostały znalezione pozbawione głowy.

Sztokholmski nauczyciel Olof Linton rozmawiał z dziennikarzami SVT:

„Obawiam się, że taka zbrodnia jest rzeczywistym ryzykiem także w Szwecji. Ataku mogą dokonać prawicowi ekstremiści lub terroryści islamscy. Musimy być na to przygotowani. To nie jest kwestia, czy w ogóle się to zdarzy, tylko kiedy.”

Linton zaznacza, że większość nauczycieli potrafi rozmawiać z uczniami na trudne, kontrowersyjne tematy: jak na przykład islamski radykalizm. „Nie możemy jednak kłaniać się fundamentalistom”, dodaje sztokholmczyk.

Mattias Axelsson uczy w liceum Göteborg. W rozmowie ze szwedzką telewizją przyznał, że śmierć Paty’ego bardzo go przejęła i wpędziła w stan głębokiego zasmucenia:

„Pokazałbym karykaturę Mahometa w swojej szkole, gdybym mógł. Albo karykatury osób, które podpalają szwedzkie flagi.”

Po tym, jak Samuel Paty padł ofiarą radykalnego ucznia, między francuskimi nauczycielami pojawił się dialog na temat rosnącego poziomu islamskiego ekstremizmu w ich kraju. Jeden z nauczycieli powiedział, że pokazał uczniom (wśród których byli uchodźcy) nagranie spalania francuskiej flagi przez Pakistańczyków. Wiwatowali, oglądając je w klasie.

W szwedzkich szkołach również znacząco wzrósł stopień przemocy – nie tylko wśród uczniów. Nauczycielom, którzy pracują w dzielnicach zdominowanych przez imigrantów, zaproponowano dodatkową płacę tylko po to, by utrzymać ich w szkołach.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty'ego: „bądźmy gotowi, to dla...

Warto przeczytać

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...