Rząd Szwecji zapowiedział, że wszyscy mieszkańcy kraju powyżej osiemnastu lat zaszczepią się przeciw koronawirusowi w ciągu pierwszych sześciu miesięcy nadchodzącego roku. Osoby uważane za najbardziej zagrożone śmiertelną chorobą będą miały dostęp do szczepionki jako pierwsze.
Pierwsze szczepienia mają ruszyć w Szwecji jeden dzień po święcie Objawienia Pańskiego, a więc 7 stycznia. Jednak Marie Morell z Krajowego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionów powiedziała, że 21 szwedzkich regionów może wprowadzić możliwość szczepionek jeszcze wcześniej, natychmiast, gdy zostaną one dostarczone.
„Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, szczepienia rozpoczniemy w okresie mellandag, między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem”, zaznacza Morell.
W Wielkiej Brytanii, jako pierwszym kraju na świecie, szczepienia wprowadzono już 8 grudnia. Szwecja, podobnie jak inne państwa unijne, oczekuje obecnie na zatwierdzenie szczepionek przez służby zdrowia. Nastąpi to do końca tego miesiąca.
Ile osób może zostać zaszczepionych w Szwecji?
Obecnie zakłada się, że w 2021 roku w Szwecji przeciw koronawirusowi zostaną zaszczepione wszystkie osoby powyżej osiemnastu lat, a także niektóre osoby niepełnoletnie (w określonych okolicznościach).
W okresie od stycznia do końca marca do kraju mają trafić 4 mln szczepionek. Szczepienie przyjmowane jest w dwóch dawkach. Z tego powodu dotrze ono do 2 mln ludzi – jednej piątej całej populacji Szwecji.
Kto pierwszy na szczepienie?
Zgodnie z zaleceniami Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego jako pierwsi zostaną zaszczepieni mieszkańcy domów opieki dla osób starszych oraz osoby wymagające opieki we własnych domach. Priorytetem będą ludzie powyżej 70 lat.
Kolejną grupą priorytetową są pracownicy służb zdrowia i ich najbliżsi; wszyscy, którzy mają kontakt z osobami szczególnie narażonymi na kontakt z koronawirusem.
Następni w kolejce są ludzie dorośli, którzy dzielą gospodarstwo domowe z osobami korzystającymi z opieki domowej. Te trzy wymienione grupy liczą sobie łącznie 570 tys. osób. Więcej na ten temat napisano na stronie Folkhälsomyndigheten.
2,6 miliona Szwedów należy do grupy ryzyka cięższego przebiegu infekcji covidowej. Te właśnie osoby – szczególnie narażone na skomplikowany przebieg choroby – są kolejną grupą, która powinna „ustawić się” po szczepionkę.
Szczepienie będzie dobrowolne, jednak do jego prowadzenia zobowiązane będą wszystkie regiony.
Szczepionka dla dzieci?
Osoby poniżej 18 lat mogą zaszczepić się w pierwszej fazie szczepień, jeśli należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.
Ile kosztuje szczepienie na koronawirusa
Rząd zapewnia, że szczepienia będą bezpłatne. Rząd pokryje koszty za szczepienia – mają one wynieść ponad 9 mld koron. Dodatkowe fundusze będą potrzebne na „koszty bieżące” w czasie akcji szczepieniowej. Część wydatków leży też po stronie władz regionalnych. Obecna umowa obejmuje wszystkie szczepienia, które zostaną przeprowadzone w 2021 roku.
Jak dostać szczepionkę na koronawirusa?
Szczepionka jest dobrowolna. Nie można jeszcze ubiegać się o rezerwację terminu. Każdy, kto należy do jednej z trzech grup priorytetowych, ma zostać poinformowany o możliwości szczepienia (w przypadku nieletnich poinformowani zostaną rodzice lub opiekunowie). Warto śledzić najnowsze informacje podawane na stronie regionu, który zamieszkujemy. Porady można też szukać pod numerem telefonu 1177.