Tegnell: Priorytet szczepień można zmienić

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego jest gotowa do ponownego rozważenia kolejności szczepień.

Regiony Skåne i Västra Götaland chcą rozpocząć szczepienia pracowników służby zdrowia, równolegle z grupą o najwyższym priorytecie w opiece nad osobami starszymi i w domach opieki.

Tym samym regiony odstąpiłyby od priorytetów Agencji Zdrowia Publicznego. Jednak nie nastąpiła żadna rozmowa na ten temat z Agencą Zdrowia Publicznego.

“Nie wyjaśniono nam, jaki jest prawdziwy cel szczepienia personelu. Ważne jest, aby było jasne, co szczepionka może, a czego nie może zrobić” powiedział Anders Tegnell.

Jako przykład Tegnell podaje, że nie wiadomo, czy szczepionka naprawdę chroni personel przed przeniesieniem zakażenia.

– Z dotychczasowych badań wynika, że ​​szczepionka chroni przed poważnymi chorobami i śmiercią. Jednak w badaniach nie ma nic, co gwarantuje, że nie zostaniesz zaraźliwy. Jest przynajmniej teoretycznie możliwe, że nadal możesz być zaraźliwy, nawet jeśli nie zachorujesz.

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego jest otwarta na zmianę kolejności priorytetów, ale wtedy potrzebny jest głębszy dialog, powiedział Tegnell.

Kwestia ta będzie omawiana m.in. z Agencją Produktów Medycznych oraz gminami i regionami w poniedziałek przyszłego tygodnia, kiedy spotyka się narodowa grupa pandemiczna.

– Następnie przeprowadzimy dogłębną dyskusję, aby sprawdzić, czy jest to właściwy moment na zmianę priorytetu i czy to rzeczywiście rozwiązuje problemy, jakie obecnie występują, powiedział Tegnell.

Zgodnie z aktualnym priorytetem Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, personel medyczny szczepiony będzie w drugiej fazie, razem z osobami powyżej 70. roku życia. Najpierw szczepi się personel opieki nad osobami starszymi oraz osoby mieszkające w domach opieki i gospodarstwach domowych z opieką domową.

Anders Tegnell ostrzega przed nową falą w Europie

W Szwecji, odnotowano 454 708 potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 8 886 zgonów, wywołanych przez COVID-19. Dziś w poniedziałek najwięcej nowych przypadków odnotowano w regionie Skåne 5 071, Sztokholm 3 564, Gävleborg 1 324. W dniu dzisiejszym potwierdzono 16 855 nowych infekcji oraz 96 zgony (stan na 4 stycznia według danych zgromadzonych przez c19.se). 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...