fbpx

Szwecja może zakazać żebrania pod naciskiem lokalnych polityków

Szwedzki minister powiedział, że Szwecja może zakazać żebrania.Może to wywołać rozłam w rządowej koalicji. Setki Romów z Rumunii i Bułgarii przybywają do Szwecji, aby tutaj żebrać na ulicach.

Zapowiedź taką wygłosił Ardalan Shekarabi minister administracji publicznej, który znajduje się pod silną presja lokalnych polityków, którzy alarmują o fali żebraków w małych miasteczkach.

„To naturalne w tym momencie, że dostrzegliśmy taki problem, podczas spotkań z lokalnymi działaczami jest to oczywiste,” powiedział Shekarabi.

Jego wypowiedź miała miejsce na Islandii, gdzie spotkał się on z ministrami z innych krajów nordyckich z którymi dyskutuje na temat problemu żebrania. Dania zakazała takiego zachowania w prawie ogólnokrajowym, a Norwegia pozostawiła tę decyzję lokalnym samorządom.

Szwecja do tej pory walczyła z tym zjawiskiem poprzez umowy podpisywane z Rumunią i Bułgarią, w ramach których starano się poprawić sytuację Romów w tych krajach.

„Jednak żebranie ciągle ma miejsce, a według nas żebranie nie jest rozwiązaniem problemu dyskryminacji, biedy oraz wykluczenia społecznego,” powiedział Shekarabi.

Dodał on także, że jest za wcześnie na podanie jak taki zakaz miałby wyglądać, a Szwecja powinna „przyjrzeć się doświadczeniom z innych krajów.”

Partia Zielonych mniejszy z partnerów w Socjaldemokratycznej koalicji rządzącej szybko dał do zrozumienia, że będzie przeciwny wszelkim próbom używania prawa penalizacji żebrania:

„Żebranie nie jest przestępstwem w Szwecji a rząd nie zamierza zmieniać tego stanu. Nie można zakazać biedy. Nie jest polityką rządu używanie prawa karnego przeciwko obywatelom, którzy proszą innych o pomoc,” powiedziała przedstawicielka partii Maria Ferm.
Organizacja Obrońców Praw Człowieka także skrytykowała pomysł zakazu:

„Jeśli myślicie, że prawem można zlikwidować biedę, to niezrozumiałe jest że chcecie wziąć się za biednych a nie za tych, którzy doprowadzili do tej sytuacji. Ponieważ to jest dokładnie to co zrobiły Bułgaria i Rumunia. Doprowadzili oni do całkowitego wykluczenia społecznego wielu obywateli UE, głównie Romów,” powiedział sekretarz generalny tej organizacji Robert Hårdh.

Partie opozycyjne także mają na ten temat podzielone opinie. Tomas Tobe z największej partii opozycyjnej – Umiarkowanych – powiedział, że nareszcie Socjaldemokraci ‘obudzili się’. Przedstawiciel Partii Liberalnej Roger Haddad powiedział jednak, że taki zakaz będzie „wielkim atakiem na swobodę przemieszczania się w UE.”

Badania prowadzone w kwietniu 2015 roku przez SVT pokazały, że w Szwecji żebraniem zajmuje się od 3,400 do 4,100 osób z innych krajów UE, głównie Rumunii i Bułgarii. Liczba ta jest ponad dwukrotnie większą niż w roku wcześniejszym.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja może zakazać żebrania pod naciskiem lokalnych polityków

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.