Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wzięła udział w kampanii promującej szczepienia przeciw koronawirusowi. Do zdjęć pozowała wspólnie z muzykiem o pseudonimie 1.Cuz, wykonującym gangsta rap. Piosenkarz jest somalijskim imigrantem i kryminalistą.
Kampania z udziałem szwedzkich gwiazd nosi nazwę „Kavla upp” (Podwiń Rękaw). Na jednym ze zdjęć widzimy Thunberg obejmowaną przez 1.Cuza, który jest od niej wyższy o dwie głowy.
1.Cuz, który zadebiutował na scenie muzycznej trzy lata temu, jest jedną z największych gwiazd młodego pokolenia w Szwecji. Mieszkający w Sztokholmie raper ma na koncie dwa albumy długogrające (oba dotarły do Top 10 notowania Sverigetopplistan) oraz kilkanaście singli. Jego największe przeboje to “Försent“, “Fiendes fiende” i “Salsa”. Wideoklip do pierwszego z wymienionych liczy sobie na YouTubie 10,3 mln wyświetleń.
Raper nigdy nie ujawnił swojego prawdziwego imienia, a twarz zawsze zakrywa przy użyciu maski lub kominiarki. W wywiadzie 1.Cuz przyznał, że w przeszłości spędził dwa lata za kratkami – nie ujawnił jednak, za co trafił do więzienia. Powiedział tylko, że przestępstwo było „poważne”, „zasługiwało na surową karę”. To właśnie pobyt w zakładzie karnym zainspirował jego karierę muzyczną.
Teksty piosenek i teledyski 1.Cuza ogniskują się wokół takich tematów, jak działalność gangsterska czy handel narkotykami. Kilka utworów opowiada też o nienawiści do policjantów. W serwisie Spotify artysta zdobył w pierwszej połowie lipca 845 787 słuchaczy.
Wspólna fotografia Thunberg i 1.Cuza wywołała sporo kontrowersji w mediach społecznościowych. Zestawienie ze sobą gangsterskiego rapera i osiemnastoletniej działaczki klimatycznej uznano za chwyt obliczony na gorące dyskusje. I udało się: w sieci często można przeczytać, że zdjęcie jest „niesmaczne” czy „niestosowne”.
W jednym z komentarzy na Instagramie uznano, że zdjęcie jest definicją tego, jak „wykolejona” stała się Szwecja w 2021 roku i mogłoby znaleźć się w przyszłych podręcznikach historii.
„Greta i gangster. Bardzo gustowne połączenie!” – czytamy w innym komentarzu.
„Czy to zdjęcie powstało na serio? Jeśli tak, to leżę na glebie” – czytamy w następnym.
Niektórzy zauważyli, że poza Thunberg jest podejrzana, a sama fotografia – niepokojąca. Ponoć nastolatka wygląda, jakby została porwana przez Somalijczyka.
Dziennikarz Ivar Arpi stwierdził, że zdjęcie doskonale podsumowuje współczesność: „To dzisiejsza Szwecja w pigułce.”
Kampania społeczna „Kavla Upp” została sfinansowana prywatnie i ma na celu zachęcenie Szwedów do szczepienia się przeciwko wirusowi COVID-19. W akcję zaangażowało się wiele znanych mieszkańców Szwecji – między innymi sportowiec Mondo Duplantis, aktor Peter Jöback, Paul Svensson (ambasador Cancerfonden), dr Mouna Esmaeilzadeh, Börje Salming i Ashkan Pouya.
W „Göteborgs-Posten” dziennikarz Björn Werner zarzucił twórcom kampanii, że powstała tylko po to, by „połechtać ego” gwiazd i celebrytów. Uznano, że pieniądze wydane na kampanię zostały zmarnowane, bo Szwedzi chcą się szczepić, a jej przekaz może dodatkowo odstraszyć nielicznych sceptyków.