Brutalny atak w centrum Uppsali. Członkowie gangu pobili dwie kobiety

W centrum Uppsali doszło do brutalnego pobicia dwóch kobiet. Ich oprawcami byli mężczyźni wywodzący się ze środowisk imigranckich. Jedna z ofiar postanowiła opowiedzieć o swoich drastycznych – i poniżających – przeżyciach na Facebooku.

W sobotni wieczór 24-letnia Rebecca Andersson i jej siostra wybrały się do centrum Uppsali, by wspólnie spędzić czas poza domem. Towarzyszyli im mężowie. Wkrótce po tym, jak grupa opuściła jedną z restauracji, znikąd wyłonił się miejski gang. Należeli do niego agresywni imigranci.

Na facebookowym profilu Andersson pojawiły się szokujące fotografie. Wynika z nich, że kobieta – matka trójki dzieci – została brutalnie pobita. Krwawe zdjęcia opatrzone zostały opisem: „Proszę, udostępniajcie fotki na swoich profilach. Może dotrą do Stefana Löfvena i wtedy dowie się, jak bezpieczna jest Szwecja.”

Post 24-latki został udostępniony przez dziesiątki tysięcy internautów.

W piątek Andersson i jej mąż Fredrik wynajęli usługi opiekunki do dzieci. Chcieli odetchnąć podczas wypadu na miasto, odpocząć od rodzicielskich obowiązków choć przez jeden wieczór. Namówili siostrę Rebecki i jej partnera na wizytę w restauracji. W lokalu bawili się świetnie, długo rozmawiając i grając w shuffleboard.

Wracając do domu, trafili na bandę przestępców. Panowie szli z tyłu, a ich żony rozmawiały na osobności, kilka metrów przed nimi. Rebecca i jej siostra zwróciły uwagę jednego z gangsterów, który krzyczał za nimi, wyzywając je od „c i p”.

Kobiety kulturalnie zapytały, dlaczego rzuca w ich stronę obelgi. Wtedy bandyta stał się agresywny. Powiedział – wyraźnie dumny z siebie – że bije kobiety dla przyjemności. Dodał też, że mieszka w dzielnicy Gottsunda. Następnie rzucił się do ataku.

„Pamiętam serię ciosów i kopnięć, wymierzonych we mnie i siostrę”, czytamy w poście na Facebooku. Oprawca uderzał kobiety m.in. w okolice głowy.

Mężowie od razu ruszyli na ratunek ukochanym. Wtedy okazało się, że bandyta jest członkiem gangu. „Podjechał do nas samochód, z którego wyszło trzech lub czterech oprychów. Ruszali w naszą stronę, zdejmując po drodze pasy ze spodni. Zaczęli nas nimi okładać” – relacjonuje Fredrik Andersson w rozmowie z serwisem „Fria tider”.

Według Anderssona sprawcy mieli więcej niż dwadzieścia lat i wyglądali, jakby przybyli do Szwecji z Bliskiego Wschodu. „Mieli ciemniejszą karnację skóry, nie byli Szwedami”, zaznacza ofiara pobicia.

Atak udało się powstrzymać stosunkowo szybko. Zajście zaobserwowali ochroniarze z pobliskiego lokalu i ruszyli ofiarom z odsieczą. Lokalna policja potwierdza, że o tej samej godzinie otrzymała zgłoszenie w sprawie pobicia dwóch kobiet i ich mężów.


„Jedna z kobiet narzekała po pobiciu na zawroty głowy. Druga miała rozciętą brew i mocno krwawiła”, informuje Temo Allenbäck, dowódca oddziału policyjnego.

„O ile nam wiadomo, funkcjonariusze zatrzymali trzech sprawców. Mojemu mężowi powiedzieli, że powinniśmy się cieszyć z przebiegu ataku. Mogliśmy zostać zadźgani, bo członkowie gangu mieli przy sobie noże”, relacjonuje Rebecca.

W komentarzach pod postem 24-latki pojawiło się wiele głosów kobiecych. W jednej wypowiedzi czytamy:

„To cholernie obrzydliwe, że do tego doszło. Mam nadzieję, że sprawcy dostaną to, na co zasługują – i nie, nie mam tu na myśli jakiegoś śmiesznie łagodnego wyroku, typowego dla szwedzkiego systemu prawnego. Wracajcie do zdrowia!”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...