fbpx

Wpływ polityki migracyjnej na Szwecję

„Do takich rzeczy dochodzi nie tylko w Göteborgu, jeszcze gorzej jest w Malmö, Uppsali i oczywiście Sztokholmie”, akcentuje Martinovski. „Niektóre serwisy informacyjne przyznają, że problem istnieje, inne mają klapki na oczach.

Notujemy osiem tysięcy gwałtów rocznie i sto dwadzieścia eksplozji w ciągu trzech kwartałów. Według pewnych środowisk nie ma w tym nic niepokojącego, to nowa ‘normalność’.”

Na początku września SVT podjęło temat stref „no-go”, w których dominują środowiska imigranckie. Mieszkają tu uchodźcy z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, którzy nie chcą żyć w sposób adekwatny do kultury europejskiej.

Materiały SVT mówią o policjantach, którzy nie chcą patrolować stref „no-go” – z tego powodu władze miast muszą opłacać specjalnych ochroniarzy, pilnujących porządku na ulicy.

W przeszłości Uppsala znana była jako miasto, gdzie pochowany został wybitny przyrodnik, Karol Linneusz. Dziś wiąże się ją z przypadkami brutalnych napaści seksualnych.

Martinovski wspomina historię lokalnej dziewczyny, Angeliki. Arabscy uchodźcy mieli włamać się do jej mieszkania i zgwałcić ją grupowo. Wszczęto dochodzenie w tej sprawie, a policjanci dysponowali nawet materiałem DNA sprawców. Mimo to nie zostali oni osadzeni w więzieniu. Ofiara zgwałcenia odebrała sobie życie.

Z lawinową migracją chcą walczyć Szwedzcy Demokraci. Do niedawna o repatriacji migrantów głośno mówiło też prawicowe zgrupowanie Alternativ för Sverige. Ivar Arpi z gazety „Svenska Dagbladet” próbował rozpocząć na Twitterze akcję społeczną, która zachęciłaby Szwedów do dyskusji na temat przesiedlenia uchodźców. Nie odbiła się ona głośnym echem.

Według Andersa Hellströma społeczeństwo szwedzkie ma mieszany stosunek do imigrantów. Profesor zaznacza też, że w mediach coraz częściej rozmawia się o cudzoziemcach, choć jeszcze kilka lat temu temat uchodził za pewnego rodzaju tabu.

„Szastanie prawami człowieka nie jest już tak chwalone, jak w przeszłości. Społeczeństwo jest spolaryzowane w sprawach migracji”, zaznacza Hellström.

Martinovski dodaje, że cierpliwość Szwedów na ekscesy niektórych grup imigranckich może dobiegać końca. „Dokonała się pewna przemiana, jeśli chodzi o to, jakie doniesienia medialne do nas trafiają. To zmiana w tonie i treści newsów, zarówno jeśli chodzi o wydawnictwo Schibsted Media, Bonnier Group, jak i GP. Ciągle słyszymy o aktach przemocy, kosztach obecnej polityki migracyjnej. Ludzie mają tego dość.”

Wróć do pierwszej części artykułu

Strona główna Uncategorized Wpływ polityki migracyjnej na Szwecję

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.