fbpx

Koronawirus w Szwecji: Zmarła pierwsza osoba

W Szwecji zgłoszono 512 przypadków wirusa (stan na 12 marca 8:36), dziś również potwierdzono pierwszą śmiertelność związaną z koronawirusem w Szwecji. Również dzisiaj Szwecja zakazała zgromadzeń powyżej 500 osób.

Szwedzkie władze ds. Zdrowia uważają, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w Szwecji jest „bardzo wysokie ”, co jest najwyższym poziomem w pięciostopniowej skali i zostało zaktualizowane z „umiarkowanego” 10 marca, po pierwszym przypadku zakażenia. Później władze stwierdziły, że ryzyko kolejnych indywidualnych przypadków w Szwecji jest „bardzo wysokie”.

W czwartek o 8:36 potwierdzono, że 512 osób w Szwecji ma nowego koronawirusa, zwanego także COVID-19, co stanowi wzrost zachorowań o 147 osoby w ciągu 24 godzin.

Pierwsza śmierć w Szwecji związana z koronawirusem została zgłoszona w środowe popołudnie w Sztokholmie.

Pacjent był leczony na oddziale intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w Huddinge, u którego zdiagnozowano koronawirusa.

„Nasze myśli są skierowane do ich bliskich. Z międzynarodowego doświadczenia wiemy, że COVID-19 ma najpoważniejsze konsekwencje dla osób starszych, a zwłaszcza osób starszych z innymi chorobami”, powiedział w oświadczeniu sztokholmski lekarz ds. Chorób zakaźnych Per Follin.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w środę, to Västra Götaland (37), Skåne (35) i Sztokholm (26), natomiast regiony Blekinge i Dalarna zgłosiły swoje pierwsze przypadki.

Ponad połowa wszystkich przypadków, 233, ma miejsce w Sztokholmie. Inne przypadki potwierdzono w regionach: Jönköping, Uppsala, Västra Götaland, Värmland, Skåne, Örebro, Halland, Gävleborg, Sörmland/Södermanland, Västerbotten, Östergötland, Norrbotten, Jämtland-Härjedalen, Kalmar, Kronoberg, Blekinge and Dalarna.

Jak dotąd znaczna większość pacjentów w Szwecji doświadczyła jedynie łagodnych objawów, a według władz wielu mogło leczyć się w domu, a nie w szpitalu.

Ponad 3 000 osób zostało przetestowanych na obecność wirusa.

W środę, 11 marca, Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wezwała do odwołania wszystkich dużych wydarzeń powyżej 500 osób, w celu opóźnienia rozprzestrzeniania się wirusa.

Według Agencji Zdrowia Publicznego zakaz ten będzie obowiązywał przez co najmniej dwa miesiące, którego dyrektor powiedział również, że ma nadzieję, iż będzie on „możliwie jak najkrótszy”. Agencja zaleciła, aby zakaz obowiązywał natychmiast, ale oficjalna data rozpoczęcia zależy od rządu.

Tego samego dnia rząd ogłosił, że tymczasowo likwiduje „karensdag” – pierwszy bezpłatny dzień zwolnienia chorobowego – w odpowiedzi na koronawirusa. Oznacza to, że osoby, które biorą urlop z powodu choroby, otrzymają wynagrodzenie chorobowe od momentu rozpoczęcia ich nieobecności. Decyzja weszła w życie natychmiast 11 marca i potrwa półtora miesiąca.

Szwecja: Puste półki w aptekach
Koronawirus i kwestia pracy zdalnej

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji: Zmarła pierwsza osoba

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Nowelizacja ustawy budżetowej ma ułatwić mieszkańcom Szwecji życie w dobie pandemii koronawirusa. Ma dzięki niej powstać więcej miejsc pracy, podatki mają zostać...

Ikea otworzy pierwszy sieciowy second-hand

Zrównoważony rozwój staje się coraz istotniejszą kwestią także dla innych przedsiębiorstw. Często mówi się, że to właśnie Ikea daje branży handlu detalicznego...