fbpx

„Bardzo wysokie” ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w Szwecji

Władze służby zdrowia podały dziś na konferencji, że ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w Szwecji jest bardzo wysokie, ponieważ część zarażonych pacjentów nie można powiązać z międzynarodowymi podróżami do obszarów ryzyka.

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego podniosła we wtorek ocenę ryzyka dla koronawirusa rozprzestrzeniającego się w Szwecji  z „umiarkowanego” na „bardzo wysoki” – jest to najwyższy poziom w pięciostopniowej skali.

Decyzja zapada po pojawieniu się w poniedziałek pierwszych doniesień o pacjentach, których zakażenie nie zostało powiązane z podróżami międzynarodowymi. Większość szwedzkich pacjentów zachorowała na wirusa w północnych Włoszech lub poprzez bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy zachorowali na niego w północnych Włoszech. Inne kraje to Iran, USA i Niemcy.

Urzędnicy ds. Zdrowia podkreślili, że nie może potwierdzić rozprzestrzeniania się wirusa w Szwecji, ale powiedzieli, że ponieważ było kilka przypadków, w których nie mogli powiązać go z niczym innym, nie można tego wykluczyć.

Powiedzieli także, że zwiększonego ryzyka nie należy interpretować jako prognozy powszechnego wybuchu epidemii, ale zachęcali ludzi do pozostania w domu, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy koronawirusa.

„Wszystkim z objawami infekcji dróg oddechowych, nawet tymi łagodnymi, wzywa się do unikania kontaktów społecznych, które grożą rozprzestrzenieniem się infekcji”, przekazała Agencja Zdrowia Publicznego w oświadczeniu na swojej stronie internetowej we wtorek.

Do tej pory (wtorek godz. 19:50) w Szwecji potwierdzono 356 przypadków koronawirusa, a we wtorek zgłoszono ponad 88 nowych przypadków, w samym regionie Sztokholmskim 60. Większość osób ma łagodne objawy, ale dwóch pacjentów w Sztokholmie jest obecnie na intensywnej terapii.

Nikt w Szwecji nie zmarł na wirusa, jedna osoba została wyleczona. Według przedstawicieli służby zdrowia większość szwedzkich pacjentów jest w wieku 40–60 lat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 80 procent osób zakażonych wirusem cierpi tylko na łagodne objawy, chociaż nawet pacjenci z łagodnymi objawami mogą rozprzestrzeniać chorobę.

Jeśli mieszkasz w Szwecji i masz pytania dotyczące nowego koronawirusa i choroby Covid-19, powinieneś najpierw zadzwonić pod krajowy numer informacyjny 113 13 . Na stronie internetowej Urzędu Zdrowia Publicznego znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Zadzwoń pod numer 1177, jeśli masz gorączkę, kaszel lub problemy z oddychaniem, a także jeśli:
– Przez ostatnie 14 dni przebywałeś w Chinach, Hongkongu, Iranie, Korei Południowej, północnych Włoszech i Austrii w Tyrolu.
– Przez ostatnie 14 dni byłeś w kontakcie z kimś, kto ma covid-19.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji „Bardzo wysokie” ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w Szwecji

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.