Koronawirus w Szwecji: mniej ofiar w domach opieki, uczniowie wrócą do szkół

W wyniku powikłań wywołanych koronawirusem zmarło łącznie 4350 osób – to wzrost o 84 ofiary w porównaniu z dniem poprzednim. Liczba wszystkich zachorowań wynosi obecnie 36 476.

Od początku epidemii na szwedzkie oddziały intensywnej terapii trafiło w sumie 2048 pacjentów. Liczba obejmuje osoby, które ozdrowiały i zostały wypisane ze szpitala, jak i przypadki śmiertelne.

W Danii i Norwegii podjęto decyzję o otwarciu granic – dla siebie nawzajem, ale dla Szwecji już nie. Jest to spowodowane liczbą zgonów wywołanych przez COVID-19: w Szwecji jest ona bardzo wysoka w porównaniu z krajami sąsiednimi. Dania i Norwegia wprowadziły też lockdown, a w Szwecji wszelkie restrykcje od początku epidemii były łagodne.

Na konferencji poświęconej koronawirusowi w Sztokholmie podano do informacji, że liczba ofiar śmiertelnych w domach starca zaczęła wreszcie spadać. Zarówno mieszkańcy domów opieki, jak i zatrudniony w nich personel traktowany jest priorytetowo, jeśli chodzi o dostęp do testów na obecność COVID-19. Dyrektor Departamentu Antybiotyków i Kontroli Zakażeń w Agencji Zdrowia Publicznego, Malin Grape, powiedziała, że zwiększenie dostępności do testów przynosi pozytywne rezultaty.

Seniorzy przebywający w domach opieki społecznej stanowią blisko połowę wszystkich ofiar zmarłych z powodu koronawirusa w Szwecji. Co dziesiąty z ponad 1000 skontrolowanych domów opieki wykazuje oznaki „poważnych problemów” związanych z epidemią. Głównie dotyczą one przestrzegania higieny i pracy personelu, który podejrzewany jest o roznoszenie choroby.

Od 15 czerwca ponownie zostaną w Szwecji otwarte uniwersytety i szkoły, do których uczęszczają uczniowie powyżej 16 lat. Decyzję tę przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem premiera Stefana Löfvena, minister edukacji Anny Ekström, minister edukacji wyższej Matildy Ernkrans oraz dyrektora Agencji Zdrowia Johana Carlsona.

Ponieważ jednak wielu uczniów i studentów wyjechało już na przerwę wakacyjną, nie wszyscy wrócą do placówek oświaty. Według ministrów, z powodu dalszych restrykcji, jesienią mogą obowiązywać formy nauczania online, zwłaszcza jeśli nastąpi druga fala epidemii.

W przyszłym tygodniu Agencja Zdrowia Publicznego ma wydać oświadczenie w sprawie podróży krajowych podczas epidemii. Obecnie rząd zaleca, by obywatele „unikali podróży, które potrwają więcej niż dwie godziny”.

14 czerwca poluzowane zostaną restrykcje dotyczące zgromadzeń sportowych, ale zaznaczono jednocześnie, że minie dużo czasu, zanim widzowie będą mogli uczestniczyć np. w meczach. Sami sportowcy (ci elitarni) będą zwolnieni z zastrzeżeń dotyczących podróży, ale muszą stosować się do innych wytycznych Agencji Zdrowia.

Według epidemiolożki Anniki Linde osoby uczestniczące w dyskusjach poświęconych koronakryzysowi powinny wykazywać „więcej pokory”. Linde dodała, że gdyby kilka tygodni wcześniej Szwecja wprowadziła lockdown lub obowiązkową kwarantannę, uratowano by więcej ofiar śmiertelnych.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji: mniej ofiar w domach opieki, uczniowie wrócą do szkół

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...