Kebab pizza
Pierwszym i najlepszym przykładem dziwnych szwedzkich potraw jest kebab pizza. Pojawiła się ona na nagłówkach gazet na całym świecie, bo kto mógłby pomyśleć, że kawałki mięsa z kebaba można podać inaczej niż z bułką pita? Zadziwiające jest to, że połączenie pizzy i kebaba wcale nie jest odrażające. W rzeczywistości kebab jest jednym z popularnych, jeśli nie najbardziej popularnym dodatkiem do pizzy w Szwecji.
Kebab pizza jest szwedzkim połączeniem kuchni włoskiej i tureckiej. Nie wiadome jest co myślą o tym Włosi i Turcy, ale zapewne są bardzo zadziwieni.
Latający Jakub
Słyszałeś kiedyś o Latającym Jakubie? To szwedzka sałatka zawierająca kurczaka, śmietanę, sos chili, prażone orzeszki ziemne, bekon oraz banany. Danie to zostało wymyślone przez Ove Jacobssona, który pracował w transporcie lotniczym w latach siedemdziesiątych, co wyjaśnia dziwną nazwę. Niektórych na początku odrzucają te banany, ale mieszanka tych smaków jest zazwyczaj przyjmowana bardzo dobrze.
Messmör (masło z serwatki)
Messmör jest wytwarzane z serwatki, tej części mleka która pozostaje gdy wszystko co dobre w mleku zostanie wykorzystane do produkcji sera. Brzmi dziennie? Poczekajcie…
Nie jest bardzo tłuste, ale całkiem słodkie i zawiera mnóstwo cukru z mleka, wapna oraz żelaza. Oznacza to, że jest zdrowym substytutem ‘prawdziwego’ mleka.
Pizza z bananami
Jeśli jesteście w Szwecji od niedawna może zauważyliście już pewne inne dziwne danie z tym owocem: pizzę z bananami.
Tak, znów dobrze przeczytaliście. Sądząc po kebab pizzy wspomnianej powyżej, wygląda na to, że Szwedzi lubią po prostu wrzucać do pizzy wszystko co im wpadnie w ręce. Ok, może to lekka przesada, ale pizza z bananami, curry oraz serem tak właśnie wygląda. Niektórzy dodają do tego szynkę albo krewetki oraz warzywa – zazwyczaj zieloną paprykę. Tak, brzmi to dziwnie, ale smakuje całkiem nieźle.
Blodpudding
Wytwarza się łącząc świńską krew, mleko, mąkę żytnią, kostki słoniny, piwo lub kwas chlebowy i płynny cukier z dodatkiem przypraw. Zazwyczaj Blodpudding kroi się w plastry i smaży na maśle lub gotuje na mleku.
Naleśniki z piekarnika
Naleśniki są zawsze dobre na śniadanie, drugie śniadanie albo deser, ale jako główne danie na obiad? Dzieci wszystkich krajów radujcie się: Szwedzi to wymyślili. Po prostu to ciasto naleśnikowe wlane do dużej patelni i upieczone w piekarniku, jemy je następnie z owocami lub dżemem.
Węglowodany, tłuszcz oraz cukier na obiad brzmią trochę dziwnie, ale czasem wrzuca się do tego trochę bekonu, więc myśl o tym jako o twoich proteinach. A maślany, przypieczony i gruby naleśnik prawdopodobnie zachwyci cię gdy będziesz go wyjmował z piekarnika. W ogóle kto mógłby nie chcieć naleśnika?
Kawior
Najbardziej szwedzką marką o jakiej możecie pomyśleć jest Kalles, znane od 1954 roku. Możesz w pełni docenić ten kremowy i wędzony przysmak gdy wyciśniesz go z tubki, najlepiej jeść go z jajkami na twardo lub serem.
Najbardziej szwedzka ze szwedzkich marek to Kalles Hasse Holmberg
Falukorv
W Szwecji istnieje mnóstwo różnych gatunków kiełbas, a Szwedzi wprost je uwielbiają. Jedną z ulubionych jest Falukorv która zawiera co najmniej 40% mięsa wołowego i wieprzowego, jednak w praktyce zawiera go więcej. Kiełbusa pochodzi z miasta Falun. W 2001 roku kiełbasa uzyskała ochronę nazwy w ramach Unii Europejskiej.
Smörgåstårta
Smörgåstårta to nic innego jak kanapkowe ciasto, które serwuje się głównie na imprezach, weselach, urodzinach, stypach. Bardzo rzadko podawana w Boże Narodzenie, Wielkanoc i Midsummer. Kombinacji na przyrządzenie Smörgåstårta jest bardzo wiele, a głównymi składnikami oprócz pieczywa jest majonez, serek twarogowy, krewetki, łosoś wędzony, wędliny, jajko, ogórek, pomidor.