fbpx

Norweska para znalazła wikiński grobowiec pod swoim domem

Nordland na północy Norwegii. Para mieszkająca nieopodal miasta portowego Bodø remontowała swój dom, kiedy dokonała szokującego odkrycia. Po ściągnięciu desek podłogowych w celu zainstalowania izolacji cieplnej znaleziono „pamiątkę” z czasów wikingów.

Mały przedmiot miał być, według pary, kółkiem zabawkowego samochodu. Ostatecznie ustalono, że jest to koralik. To nie koniec niespodzianek. Pod podłogą ukryte były też żelazne klamoty i obuch topora.

Od czasu budowy domu w 1914 roku nie był w nim przeprowadzany gruntowny remont. Norwegowie skontaktowali się z działem ds. dziedzictwa kulturowego w urzędzie regionalnym poinformował. Eksperci z muzeum w Tromsø odwiedzili dom następnego dnia.

Prawo norweskie mówi, że zabytki, których pochodzenie datuje się na okres sprzed 1537 roku, automatycznie przejmowane są przez muzea i instytucje kultury.

Pod domem znajdował się grobowiec, który badany jest teraz przez archeologów. Wykopaliska mają na celu odkrycie kolejnych obiektów z epoki wikingów. W Norwegii wielokrotnie trafiono już na miejsce wikińskiego pochówku, nigdy jednak nie doszło do tego pod fundamentami czyjegoś domu.

Archeolog Martinus Hauglid wierzy, że szklany koralik i przedmioty z żelaza mogą pochodzić z późniejszej ery wikingów, kiedy w Norwegii wprowadzono chrześcijaństwo. „Znaleziska mogły zostać wyprodukowane nawet w IX wieku”, powiedział ekspert.

Wykopaliska trafiły na Uniwersytet w Tromsø, gdzie poddane zostaną głębszej analizie.

To nie pierwszy raz, kiedy w Norwegii dokonano podobnego odkrycia. W Ytre Fosse, na północ od Bergen, znaleziono jakiś czas temu rzymską grę planszową, również pamiętającą czasy wikingów. Podobnego znaleziska dokonano w Lindisfarne. Z kolei na wyspie Donna, w północnej części kraju, znaleziono rzymską monetę.

Jeszcze ciekawszego odkrycia dokonano w górach Jotunheimen, gdzie cofający się płat lodowy Lendbreen odsłonił szlak handlowy, z którego korzystano za czasów wikingów. Wśród znalezionych artefaktów znajdowały się m.in. sanie i fragmenty średniowiecznej odzieży.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norweska para znalazła wikiński grobowiec pod swoim domem

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...