fbpx

Krzywdząca umowa graniczna: Szwedzi nie mają wstępu do Danii i Norwegii

W Danii i Norwegii podjęto decyzję o otwarciu granic – dla siebie nawzajem, ale dla Szwecji już nie. Jest to spowodowane liczbą zgonów wywołanych przez COVID-19: w Szwecji jest ona bardzo wysoka w porównaniu z krajami sąsiednimi. Dania i Norwegia wprowadziły też lockdown, a w Szwecji wszelkie restrykcje od początku epidemii były łagodne.

Granice zostaną otwarte 15 czerwca. Dania „otwiera się” ponadto na turystów z Niemiec i Islandii.

Decyzja okazała się prawdziwym ciosem dla szwedzkiego rządu, który w ostatnich tygodniach wywierał na swoich sąsiadów „presje dyplomatyczne”. Pomimo przyjaznych dotąd stosunków, Szwecja została wykluczona z umowy na otwarcie granic.

„Dania i Szwecja to dwa państwa żyjące w zażyłym związku. Nic tego nie zmieni, taka będzie nasza przyszłość”, powiedziała premier Danii Mette Frederiksen na piątkowej konferencji prasowej. To wówczas przedstawiono szczegóły umowy.

„Zarówno Duńczycy, jak i Szwedzi mają po obu stronach granicy osoby bliskie: członków rodziny, ukochanych. Mają domki letniskowe. Jednak oba państwa różnią się między sobą, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną”, kontynuowała Frederiksen.

Podróżni z Norwegii, Niemiec i Islandii przyjeżdżający do Danii zostaną poproszeni o okazanie dowodu, że mają rezerwację w hotelu, domu wakacyjnym lub kempingu na terenie tego państwa. W miejscu pobytu musiałyby przebywać co najmniej sześć dni. Wybrane osoby będą musiały przejść test na obecność koronawirusa.

Norwegia nie nakłada podobnych kontroli na duńskich turystów w swoim kraju.

W Danii wprowadzona zostanie kwarantanna: wszyscy, którzy wrócą z Niemiec, Norwegii i Islandii, będą musieli spędzić czternaście dni w izolacji – najlepiej na obszarach pozamiejskich.

Już teraz planowane jest sporządzenie ram regulacyjnych dla wszystkich krajów nordyckich – także Szwecji, Islandii i Finlandii. Ministrowie skandynawskich państw spotkają się, by przedyskutować szczegóły. Potwierdza to epidemiolog Anders Tegnell, według którego rozmowy już się zaczęły.

Niels Paarup-Petersen, związany z Malmö poseł szwedzkiej Partii Centrum, jest rozczarowany wykluczeniem Szwecji z umowy granicznej.

„Liczyłem na to, że zostaniemy potraktowani inaczej”, powiedział. „Na poziomie ogólnokrajowym nasze statystyki nie są najlepsze, ale liczyłem, że Dania i Norwegia spojrzy też na liczbę infekcji w skali regionalnej.”

Frustracje Szwedów nie są bezzasadne. W weekend zbiegający się z Wniebowstąpieniem Pańskim Duńczycy przybyli do Szwecji na urlop, a potem masowo z niej wracali, blokując autostrady. Jednocześnie sami Szwedzi nie są do sąsiedniego kraju wpuszczani.

„Jesteśmy krajem przyzwyczajonym do przyjmowania dużej liczby turystów i chcemy pozostać otwarci, pomimo ciągle panującej epidemii”, zapowiada Frederiksen.

Strona główna Wiadomości Dania Krzywdząca umowa graniczna: Szwedzi nie mają wstępu do Danii i Norwegii

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...