Polityka prywatności
Home WiadomościSzwecjaPodatki w Szwecji Już prawie czas na złożenie deklaracji – zobacz 5 odliczeń, o których możesz nie wiedzieć

Już prawie czas na złożenie deklaracji – zobacz 5 odliczeń, o których możesz nie wiedzieć

Na początku marca zostaną wysłane tegoroczne zeznania podatkowe. Ale czy wiesz, jakie odliczenia są dostępne? Poniżej przedstawiamy niektóre z nich, zarówno te znane, jak i nieznane, oraz informujemy o tegorocznych nowościach podatkowych.

Coraz mniej osób otrzymuje papierowe deklaracje do swoich skrzynek pocztowych w domu. Siedmiu na dziesięciu ma obecnie cyfrową skrzynkę pocztową, a z 8,2 miliona zeznań podatkowych dziewięć na dziesięć zostało w zeszłym roku zatwierdzonych elektronicznie za pomocą aplikacji, SMS-a lub e-usługi.

Zanim jednak zatwierdzisz swoje zeznanie podatkowe, nie wprowadzając żadnych zmian, warto sprawdzić, czy są jakieś odliczenia, które mogą Cię obejmować – jest ich kilka, zarówno znanych, jak i nieco mniej znanych. Najwięcej osób zna ulgę związaną z podróżami do i z pracy, z której Szwedzi odliczyli w zeszłym roku 21 miliardów koron szwedzkich.

Dojazd do i z pracy jest jednym z najbardziej powszechnych odliczeń. Wiele osób dojeżdża do pracy i ma prawo do odliczenia. Wszystkie informacje o wszystkich odliczeniach znajdują się na stronie internetowej urzędu podatkowego, na której przygotowana została również usługa pomagająca we wstępnym obliczeniu, tak aby obywatele mogli sprawdzić, czy mają prawo do odliczenia.

Wiele typowych odliczeń jest odliczanych bezpośrednio na fakturze lub wstępnie wypełnianych w zeznaniu podatkowym i warto je sprawdzić. Są to na przykład odliczenia od RUT i ROT, nowe odliczenia dotyczące technologii ekologicznych, takich jak punkty ładowania samochodów elektrycznych czy ogniwa słoneczne, a także koszty odsetek od kredytów. Oto pięć przykładów odliczeń, które warto rozważyć. Więcej informacji o nich i warunkach, które ich dotyczą, znajdziesz na stronie skatteverket.se.

Miejsce pracy w domu
Aktualne, jeśli pracodawca nie zapewnia ci miejsca pracy. Pamiętaj jednak, że między innymi musi istnieć wyraźna potrzeba posiadania miejsca pracy w domu i pomieszczenie to musi być wykorzystywane wyłącznie do pracy. Kiedy nie pracujesz, drzwi do pomieszczenia muszą być zamknięte.

Internet szerokopasmowy
Posiadanie połączenia internetowego zalicza się do zwykłych wydatków na życie osobiste i zazwyczaj nie można odliczyć tego kosztu, kiedy pracujesz w domu. Aby kwalifikować się do odliczenia, praca w domu wymaga znacznie szybszego połączenia niż to, które posiadasz, co powoduje dodatkowe miesięczne koszty, których pracodawca nie chce ponosić.

Koszty poszukiwania pracy
Osoby poszukujące pracy, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych lub inne świadczenia wymagające aktywnego poszukiwania pracy, mogą mieć prawo do odliczenia kosztów poszukiwania pracy, takich jak koszty podróży, znaczki, opłaty za internet i telefon itp.

Pośrednictwo i homestyling
Sprzedałeś nieruchomość? Pamiętaj, że w swoim zeznaniu podatkowym możesz odliczyć opłatę za pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości, koszty reklamy, stylizacji domu i fotografii. Dlatego zawsze zachowaj wszystkie rachunki i faktury.

Koszty parkowania
Pod pewnymi warunkami osoby, które regularnie używają swojego samochodu do pracy, mogą uzyskać odliczenie z tytułu kosztów parkowania w miejscu pracy.

3 wiadomości dotyczące Twojej deklaracji
– W tym roku coraz więcej osób otrzymuje ostateczne rozliczenie podatkowe wcześniej, w czerwcu zamiast w sierpniu. Dotyczy to również osób, które otrzymują tzw. podatek u źródła, czyli muszą go zapłacić: ponieważ trzeba zapłacić w ciągu 90 dni od wydania decyzji, ostatnim terminem płatności będzie wrzesień, a nie listopad jak dotychczas, o czym może warto pamiętać.
– W tym roku maksymalna możliwa ulga podatkowa dla darowizn pieniężnych przekazanych na działalność społeczną lub badania naukowe została zwiększona z 1500 koron do 3000 koron.
– Od tego roku osoby, które otrzymają deklarację w formie papierowej, otrzymają ją w kopercie, a nie w folii, częściowo ze względu na trwałość, a częściowo ze względów finansowych.

Oto tegoroczne ważne daty dotyczące Twojego rozliczenia podatkowego
6-10/3: Deklaracje wysłane do cyfrowej skrzynki pocztowej.
14/3: Otwiera się usługa składania deklaracji.
30/3: Termin przyjęcia deklaracji – cyfrowo i bez zmian – do refundacji za kwiecień.
15/3-15/4: Deklaracja wysłana pocztą do osób, które nie mają cyfrowej skrzynki pocztowej.
5-6/4: Wypłata kwietniowego zwrotu podatku.
2/5: Ostatni dzień na złożenie deklaracji.
8-9/6: Wypłata zwrotu podatku w czerwcu.
12/9: Ostatni dzień na wypłatę podatku u źródła dla większości osób. Jest on płatny 90 dni po ostatecznym ustaleniu podatku.

Przeczytaj również

Skandynawiainfo-logo

Skandynawiainfo.pl

Skandynawiainfo – All Right Reserved.