W zeszłym roku ponad 1300 pacjentów ze Szwecji skorzystało z planowanej opieki za granicą. Zagraniczne firmy szukają teraz Szwedów, którzy utknęli w kolejce do opieki w kraju.
“Czy nadal czekasz w kolejce do opieki?”. Łotewska firma Swedish Medcare – której współwłaścicielami są szwedzcy lekarze – rozpoczęła działania marketingowe w Szwecji, aby przyciągnąć pacjentów do Rygi, jak donosi gazeta Västerbottens-Kuriren. Firma kieruje swoją ofertę głównie do pacjentów chirurgicznych i ortopedycznych, którzy czekają w kolejce na leczenie w Szwecji.
“Jest tak wiele operacji, które nie są traktowane priorytetowo. Uważam, że wyjazd za granicę jest rozsądny, jeśli nie trzeba za niego płacić więcej niż za podróż.” – powiedziała prezes Tatjana Jakushina. Opisuje ona firmę jako “pająka w sieci”, który zajmuje się organizacją wyjazdów, zatrudnia szwedzkojęzyczny personel i współpracuje z klinikami na Łotwie.
Firma nie jest osamotniona w dążeniu do przyciągnięcia Szwedów na leczenie za granicą. Dwa najczęstsze kraje, do których wyjeżdżają Szwedzi, to Finlandia i Dania. Na przykład kliniki w Danii oferują wymianę stawu kolanowego lub leczenie ADHD. Jednym z powodów, dla których warto wyjechać poza granice kraju, są kolejki do szwedzkiej służby zdrowia.
“Być może szybciej będzie załatwić sprawę w Danii. Istnieją placówki służby zdrowia, które obsługują klientów po drugiej stronie cieśniny.” – twierdzi Lennart Larsson, kierownik działu międzynarodowej opieki zdrowotnej w Försäkringskassan.
W północnej Szwecji mogą to być pacjenci, którzy są blisko Finlandii i szukają tam opieki. Jako pacjent w UE masz prawo zwrócić się o planowaną opiekę do świadczeniodawców w innych krajach Unii. Pacjent otrzymuje wówczas zwrot kosztów od Försäkringskassan, która z kolei wystawia rachunek na region, z którego pochodzi pacjent. Opieka musi być opłacona przez ogólny system opieki zdrowotnej w Szwecji, uzasadniona medycznie i świadczona przez wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia.
“Podstawową zasadą jest to, że opieka musi być równoważna z tą, która zostałaby zapewniona w Szwecji. Jeśli chodzi o opiekę planowaną, decyzję podejmuje region macierzysty.” – wyjaśnia Lennart Larsson.
Jeszcze kilka lat temu dużą grupę pacjentów szukających planowanego leczenia za granicą stanowiły osoby leczące się z powodu nadmiernej potliwości – tzw. nadpotliwości – głównie w Danii. Jednak od 2019 roku Försäkringskassan nie otrzymuje w ogóle takich wniosków. “Zwracana jest im kwota, jaką kosztowałoby takie samo leczenie w Szwecji. Kiedy regiony zrewidowały swoje poziomy refundacji za równoważne leczenie w Szwecji, wnioski przestały napływać.” – powiedział Lennart Larsson.
Jeśli korzystasz z opieki planowej za granicą, nie możesz złożyć skargi na opiekę do Inspektoratu Zdrowia i Opieki Społecznej (Ivo). “Ivo nie jest w stanie sprawować nadzoru za granicą. Kiedy pacjent jest niezadowolony z opieki świadczonej przez świadczeniodawcę w innym kraju, może zwrócić się do organu nadzorującego w danym kraju.” – informuje rzecznik prasowy Ivo.
Pięć krajów, do których mieszkańcy Szwecji najczęściej udawali się w celu uzyskania opieki planowej w 2022 roku, to Dania, Finlandia, Hiszpania, Niemcy i Polska.
- Skandynawskie media o powodzi w Polsce
- Plaga wśród kotów rozprzestrzenia się w Szwecji – właściciele kotów ostrzegani
- Wzrost zachorowań na krztusiec w Szwecji
- Wzrost stosowania antybiotyków u świń w Danii – trend, który budzi obawy
- Śledztwo w sprawie przestępstwa terrorystycznego w Sztokholmie: Prokurator niechętnie ujawnia szczegóły