Duńska policja: Uchodźcy mogą już podróżować do Szwecji

 

Duńska policja oświadczyła w czwartek, że przybywający uchodźcy i imigranci od teraz mogą przejeżdżać przez Danię do Szwecji.

Duńska policja (Rigspolitiet) w czwartek rano oświadczyła, że “są tylko bardzo nieliczne powody do zatrzymywania cudzoziemców przybyłych do naszego kraju” i powiedziała, że funkcjonariusze nie będą dłużej blokować możliwości wyjazdu uchodźców i imigrantów z Danii, jeśli nie chcą oni tutaj złożyć wniosku o azyl.

“To jest decyzja policji, podjęta w oparciu o nasz prawo i obowiązki. Nie możemy przetrzymywać uchodźców, którzy nie chcą u nas złożyć wniosku o azyl a my nie możemy ich szybko odesłać,” stwierdził w oświadczeniu szef policji Jens Henrik Højberg.

Højberg powiedział, że ci spośród uchodźców, którzy złożą wniosek o azyl w Danii, będą umieszczani w lokalnych ośrodkach dla imigrantów.

Jednocześnie, Duński Minister Sprawiedliwości poinformował, że tylko 400 z około 3200 uchodźców, którzy przybyli od niedzieli do Danii, złożyło wnioski o azyl. Premier Lars Løkke Rasmussen podał później liczbę 668 wniosków.

“Znaczna większość z przybyłych[…] odmówiła kontaktu z duńskimi władzami. Większość rozmawiających z duńską policją oświadczyło, że zamierza jechać do Szwecji i tam wystąpić o azyl,” donosi oświadczenie ministerstwa.

Po kilku dniach prób zarejestrowania przybywających uchodźców i umieszczenia ich tymczasowych ośrodkach, duńska policja oświadczyła w czwartek, że dłużej nie będzie próbować zatrzymać uchodźców w Danii.

“Nie jesteśmy w stanie zatrzymać takiej liczby osób. Jedynym wyjściem jest pozwolić im na opuszczenie tego miejsca. Nie możemy powstrzymać ich przed udaniem się tam gdzie chcą,” powiedział Højberg.

Od czwartku rano, pociągi z portowego miasta Rødby oraz miasta Padborg w Jutlandii, mogą już kontynuować swoją trasę do Kopenhagi, punktu przesiadkowego między pociągami, samochodami i autobusami w drodze do Szwecji.

Policja prawdopodobnie przestanie także zatrzymywać ludzi za podwożenie uchodźców do Szwecji.

Według policji większość uchodźców i imigrantów bardzo stara się uniknąć kontaktu z policją, obawiając się rejestracji w Danii.

“Mamy bardzo trudne zadanie zajęcia się wszystkimi, którzy przybywają do Danii – głównie, dlatego że nie chcą oni żadnego kontaktu z duńskimi władzami i rejestracji w naszym kraju. Mówimy tutaj o ludziach, rodzinach i dzieciach, którzy odbyli długą drogę z rejonów objętych walkami i duńska policja robi wszystko, co może, aby poradzić sobie z tą sytuacją pokojowo, przy pomocy dialogu i cierpliwości,” napisał komisarz policji Svend Larsen, w oddzielnym oświadczeniu.

Szwecja, jako jeden z europejskich krajów muszących sobie poradzić z najgorszym kryzysem imigracyjnym od II wojny światowej, stała się najbardziej popularnym celem uchodźców w Europie, gdyż przyjmuje ona wszystkich uciekinierów z Syrii.

Inaczej niż Dania, która stara się ograniczyć liczbę nowych imigrantów wprowadzając pozwolenia czasowe, utrudniając łączenie rodzin i obniżając zasiłki dla uchodźców. Duński rząd ogłosił te zmiany w swojej polityce poprzez międzynarodową kampanię ogłoszeniową.

Szwedzkie władze potwierdziły w czwartek, że od poniedziałku granicę z Danią przekroczyło 322 uchodźców.

Duński premier Lars Løkke Rasmussen zaprosił liderów partii parlamentarnych na rozmowy w sprawie działań rządu związanych z problemem uchodźców.

Szwedzki premier Stefan Löfven zaapelował do całego szwedzkiego sektora publicznego o zjednoczenie w celu szybkiego przyjęcia uchodźców do społeczeństwa.

Facebook

Strona główna Wiadomości Dania Duńska policja: Uchodźcy mogą już podróżować do Szwecji

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...