fbpx

Zamieszki po spaleniu Koranu w Malmö

Prawicowi aktywiści spalili Koran w Malmö w południowej Szwecji, wywołując zamieszki i niepokoje po tym, jak ponad 300 osób zgromadziło się, by zaprotestować, poinformowała policja.

Uczestnicy zamieszek podpalili i rzucali przedmioty w stronę policji i służb ratowniczych w piątek wieczorem, lekko raniąc kilku policjantów i doprowadzając do zatrzymania około 15 osób.

Zamieszki w Malmö spowodowane były spaleniem w piątkowe popołudnie Koranu w pobliżu dzielnicy, w której przeważają imigranci. Spalenie koranu zostało przeprowadzenie przez członków duńskiej partii prawicowej Stram Kurs, cały proces został sfilmowany i opublikowany w internecie.

Dwa tygodnie wcześniej policja zakazała zorganizowaniu spotkania w dzielnicy Rosengård w której Dan Park miał spalić świętą księgę islamu 28-go dnia, wraz z duńskim politykiem Rasmusem Paludanem.

Wcześniej tego samego dnia Rasmus Paludan, duński prawnik i szef grupy politycznej „Hard Line”, został aresztowany w Malmö i wydalony z kraju przez szwedzkie władze.

Według policji Paludan, który wcześniej spalił Koran zawinięty w plasterki bekonu, planował dokonać kolejnego spalenia księgi podczas imprezy masowej. „Zamierzał złamać prawo” – poinformowała policja, zwracając uwagę, że jego zachowanie stanowi zagrożenie dla społeczeństwa.

Kiedy wszystko w końcu uspokoiło się o trzeciej w nocy, Amiralsgatan wyglądał jak strefa wojny. Policjanci brali udział również w sprzątaniu zdewastowanej ulicy w tej czynności pomagała im duża liczba mieszkańców Rosengård, którzy wyszli ze swoich mieszkań w nocy.

Dziennikarze SVT, którzy byli miejscu opisali wieczorną atmosferę jako niebezpieczną. Kilka osób, z którymi rozmawiał dziennikarze SVT Nyheter, jest rozczarowanych tym wydarzeniem oraz tym jaki będzie to mieć wpływ na wizerunek muzułmanów w Rosengård.

Wieczorem pod różnymi adresami w okolicy spłonęło kilka samochodów. Ostatni znajdował się w garażu podziemnym. Obecnie policja nie wie, czy pożary mają związek z trwającymi zamieszkami.

„Gdzieś 10-20 osób jest pozbawionych wolności, chodzi zarówno o osoby zatrzymane, jak i aresztowane pod zarzutem popełnienia przestępstwa” – powiedział Thomas Söderberg, oficer dyżurny policji.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Zamieszki po spaleniu Koranu w Malmö

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...