fbpx

Islamofobiczne prowokacje: starcia w Oslo i Malmö

„Święto profanacji” w Oslo w Norwegii i spalony Koran w Malmö w Szwecji: prowokacje grup ekstremistycznych w ten weekend doprowadziły do ​​starć z kontrdemonstrantami i policją.

Publicznie rozdarte stron Koranu ten akt prowokacji był punktem kulminacyjnym wiecu zorganizowanego w sobotę w Oslo przez antymuzułmańską grupę SIAN na rzecz powstrzymania islamizacji Norwegii. Garstka zwolenników wzięła udział w czymś, co nazwali „partią profanacji”.

Zorganizowano kontrdemonstrację, aby potępić te rasistowskie akty. Eskalowało do przemocy, gdy aktywista podniósł Koran i wyrwał z niej strony ze świętej księgi muzułmanów.

Policja interweniowała, aby oddzielić dwie rywalizujące grupy. Aresztowano około trzydziestu osób, nie było żadnych obrażeń.

Na początku przez miasto maszerowała duża liczba ludzi, robiąc tylko hałas ” – powiedział przedstawiciel policji w Oslo. „ Byli wtedy agresywni wobec niektórych ludzi. Zaatakowali jednego, a także wyrządzili szkody. Próbowaliśmy utrzymać pozycję obronną, mając nadzieję, że przemoc ustąpi, ale w końcu byliśmy zmuszeni do interwencji”.

Zamieszki w Malmö

Starcia wybuchły w piątek wieczorem w trzecim co do wielkości mieście w kraju, Malmö. Przemoc nastąpiła również po prowokacji. Koran został spalony przez grupę związaną z duńską skrajnie prawicową partią „Stram Kurs”

Kilka osób zostało aresztowanych, niektóre z powodu przemocy wobec policji, inne za podżeganie do nienawiści.

Strona główna Wiadomości Norwegia Islamofobiczne prowokacje: starcia w Oslo i Malmö

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...