Cena za ośmiopokojowe mieszkanie przy Strandvägen w Sztokholmie wynosiła 60 mln koron szwedzkich. Ale oferenci zacięcie walczyli o zakup atrakcyjnego mieszkania i cena została szybko podniesiona o 7 mln koron szwedzkich. “To bardzo nietypowe, aby mieć do dyspozycji piętro z tak wieloma pokojami wychodzącymi na Strandvägen” – pisze w ogłoszeniu agencja nieruchomości Lagerlings.
Strandvägen jest opisywany jako najważniejszy bulwar Szwecji – 900-metrowy rząd okazałych kamienic mieszkalnych z wyszukanymi fasadami, wieżyczkami i iglicami wzdłuż najpiękniejszego nabrzeża w mieście. Elegancki bulwar rozciąga się od Nybroplan w sercu Sztokholmu w kierunku Djurgårdsbron, Nobelparken i Berwaldhallen.
Strandvägen od dawna jest też najdroższą ulicą w Szwecji, zarówno pod względem nieruchomości, jak i zakupów. Kiedy mieszkanie jest wystawione na sprzedaż, szybko zostaje nabyte przez chętnych nabywców. Obecnie na sprzedaż wystawione zostało ośmiopokojowe mieszkanie z widokiem na Gröna Lund i Skeppsholmen i, ta nieruchomość stała się pożądana przez bogatych inwestorów.
“Wysokiej klasy mieszkanie z przełomu wieków w znakomitej lokalizacji i z czterema pięknymi pokojami w ciągu Strandvägen. Genialnie jasne ze wspaniałymi widokami na Nybroviken” – pisze pośrednik Lagerling.
Cena wywoławcza wyniosła 60 mln koron szwedzkich za mieszkanie o powierzchni 239 metrów kwadratowych. Oznacza to, że cena za metr kwadratowy wynosi 251 000 koron szwedzkich, jest to jedna z najwyższych w tym roku na szwedzkim rynku. Ale cena będzie jeszcze wyższa. W tej chwili kilku chętnych podniosło cenę do 67 milionów w trwającej licytacyjnej.
Oznacza to, że mieszkanie będzie najdroższe w Szwecji w tym roku, ale nadal może być traktowane jako inwestycja, ponieważ tak mało mieszkań tego typu jest sprzedawanych.
Mieszkanie jest opisane jako dobrze zachowane z pięknymi oryginalnymi detalami, takimi jak stiuk, podwójne drzwi i parkiet gwiaździsty. Jest też kominek i dwa piece kaflowe, a także balkon wychodzący na dziedziniec. Na zdjęciach można zobaczyć stylowe rokokowe meble, żyrandole w sufitach i sztukaterię na ścianach. W jadalni można zobaczyć wspaniały sufit z wykwintnymi malowidłami z 1894 roku.
Zachowano stary ciąg wydawania posiłków, a odnowiona kuchnia, mimo nowoczesnego funkcjonalizmu, ma klasyczny wystrój. Wysokość sufitu wynosi około 3,4 metra, a podłogi składają się z parkietu listwowego, z wyjątkiem jadalni, gdzie jest parkiet gwiaździsty i w dawnej klatce schodowej, gdzie jest parkiet.