Nowe ustawy o mieszkalnictwie i dalekosiężny wpływ Brexitu, czyli październik w Szwecji.

Szwecja rozprawi się z nieuczciwymi właścicielami mieszkań.

Słowo „hyresrätter” oznacza w języku szwedzkim mieszkania czynszowe. Są to mieszkania wynajmowane od właściciela budynku lub lokalu („hyresvärd”). W październiku zmieniają się przepisy dotyczące „hyresrätter”. Najważniejsza zmiana jest taka, że gospodarze nie będą mogli pobierać wygórowanego czynszu od swoich lokatorów.

W praktyce będzie to oznaczało tyle, że osoby wynajmujące mieszkanie „z drugiej ręki” (szw. „Andrahand”) zapłacą za czynsz tyle, ile zapłaciłyby osoby wynajmujące lokum z tzw. pierwszej ręki. Dodatkowe opłaty mogą objąć np. meble, sprzęt RTV i AGD, inne przedmioty, do których najemca ma dostęp.

Dotychczas gospodarze, którzy wyciągali od swoich lokatorów za dużo pieniędzy, mogli zostać zmuszeni do spłaty zawyżonej kwoty. Teraz osoby, które naruszają w ten sposób prawo, mogą nawet stracić swoje mieszkanie.

Nowe przepisy sprawiają, że przestępstwem jest nie tylko sprzedaż, ale także zakup umowy najmu „z pierwszej ręki” na czarnym rynku. Osoby zamieszane w tego typu przekręty mogą zostać ukarane grzywną lub więzieniem do lat dwóch (a w ekstremalnych przypadkach – do czterech lat). Zmiany prawne weszły w życie 1 października.

Wynajem mieszkań w Szwecji: poznaj najdroższe i najtańsze miasta na rynku nieruchomości.

Wpływ Brexitu na Szwecję.

Wielka Brytania opuści UE już 31 października tego roku. Nie do końca jednak wiadomo, w jaki sposób się to odbędzie. Kilka tygodni temu przegłosowana została ustawa Benn Act, która ma zmusić rząd do wydłużenia Brexitu, jeżeli Londyn nie zawrze nowego porozumienia z władzami unijnymi. Wyjście Brytyjczyków z Unii wciąż wiąże się więc z ogromnym chaosem.

Rząd szwedzki zapowiada, że obywatele brytyjscy mieszkający na terenie Szwecji będą mogli dalej przebywać w tym kraju jeszcze przez rok po Brexicie. Nie ustalono, co stanie się potem.

Wiele wskazuje na to, że Brytyjczycy bez szwedzkiego obywatelstwa będą musieli uzyskać zezwolenie na pracę w kraju. Być może ratunkiem będzie dla nich karta obywatela państwa trzeciego (TCN, od ang. „Third Country National”).

Brexit wpłynie nie tylko na samych Brytyjczyków, ale też osoby podróżujące do Anglii. Wyjście z UE może dotknąć na przykład szwedzkie firmy, które prowadzą handel ze Zjednoczonym Królestwem.

Usługi telekomunikacyjne przechowają nasze dane osobiste.

Począwszy od 1 października przedstawiciele szwedzkich firm telekomunikacyjnych i operatorzy internetowi zostają „zmuszeni” do przechowywania danych swoich klientów. Są one potrzebne agencjom rządowym i mogą wspomóc zapobieganie przestępczości.

W przeszłości takie dane można było przechowywać przez pół roku – prawo to zostało zniesione w 2016 roku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości i teraz okres przechowania ma być tylko dwumiesięczny. Zmienione przepisy mają na celu dostosowanie szwedzkiego ustawodawstwa do wymogów unijnych.

Kilku operatorów internetowych ogłosiło, że będzie „walczyć” z takimi wymogami, nie chcąc, by poufne dane na temat osób prywatnych znalazły się w rękach rządu.

Wyrok w głośnym procesie policyjnym.

3 października zapadnie ostateczny wyrok w sprawie Erica Torella, niepełnosprawnego umysłowo mężczyzny, który został zastrzelony przez policjantów. Torell miał 20 lat, gdy stracił życie w niefortunnym wypadku. Wałęsał się po jednej z dzielnic Sztokholmu, wzbudzając niepokój mieszkańców, którzy wezwali policję.

Choć nie był agresywny, został rozstrzelany: wszystko przez pistolet-zabawkę, który trzymał w dłoni. Młody mężczyzna z zespołem Downa nie chciał wyrządzić krzywdy ani funkcjonariuszom, ani lokalnym mieszkańcom. Według rodziców „jego umysł nie różnił się niczym od toku myślenia 3-letniego dziecka”.

Jeden z policjantów postrzelił Torella w plecy. Sąd uznał, że mężczyzna przekroczył obowiązki służbowe. Drugi ze stróżów prawa nieumyślnie doprowadził do śmierci chłopaka. 3 października sąd ostatecznie rozstrzygnie, czy policjanci działali w obronie własnej. Kara więzienia może objąć też kierownika grupy policyjnej, który odpowiadał za podwładnych.

Przestaw zegarek na czas zimowy.

27 października o godzinie 03:00 Szwedzi przestawią czas z letniego na zimowy. Być może już nigdy więcej nie będą przestawiali zegarków.

Parlament Europejski głosował nad zniesieniem zmiany czasu w krajach należących do UE. Ostateczne słowo w tej sprawie mają przywódcy państw członkowskich – tzw. Rada Europejska. Decyzji wciąż nie podjęto. Szwedzki rząd chce wprowadzić ten pomysł: jeśli uzyska on szersze wsparcie, poprze zerwanie ze starą tradycją.

Około 80 proc. Europejczyków opowiada się za wstrzymaniem zmian czasu. W Szwecji blisko dwie trzecie mieszkańców popierają to zniesienie.

Strona główna Wiadomości Szwecja Nowe ustawy o mieszkalnictwie i dalekosiężny wpływ Brexitu, czyli październik w Szwecji.

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...