fbpx

Jak uniknąć wysokich opłat za wynajem mieszkania w Szwecji

„W Sztokholmie problemem mieszkaniowym dotknięci są Syryjczycy: płacą oni bardzo duże pieniądze, by mieszkać w odpowiednich dla siebie dzielnicach. Chcą mówić we własnym języku, być w otoczeniu innych Arabów. Mieszkań szukają na czarnym rynku nieruchomości”, tłumaczy Lindén.

„Do Szwecji przyjeżdża duża grupa ludzi, którzy szukają intratnej pracy. Niektóre firmy pomagają swoim pracownikom w poszukiwaniu mieszkania, ale nie jest to reguła. Kiedy twój pracodawca nie zrobi tego za ciebie, możesz mieć kłopot.”

Mieszkania „second-handowe” potrafią być droższe niż te, które pozyskuje się tradycyjną drogą. Niektóre osoby, oferujące wynajem, podnoszą opłatę za swój obiekt – z różnych powodów. Szwedzkie prawo mieszkaniowe mówi dokładnie, jak wysoko może zostać podniesiony czynsz przez właściciela mieszkania. Niektórzy nie liczą się z tymi wyznacznikami i żądają dodatkowych opłat.

W porównaniu ze zwykłymi mieszkaniami, mieszkania „second-handowe” bywają droższe o ok. 65% – niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Statystyki Boverket wykazują więcej ciekawych danych. Lokatorzy, którzy wynajmują już dany lokal, potrafią oddać go w dalszy najem i dobrze na tym zarabiać. Ich klienci płacą o 138% więcej niż zapłaciliby za tradycyjnie wynajęte mieszkanie.

Jeśli chodzi o unikanie nielegalnych czynszów, Lindén ma dwie kluczowe rady.

Należy upewnić się, czy wynajmujący na pewno ma pozwolenie na wynajem mieszkania. W ten sposób unikniemy wynajmu czarnorynkowego, a i w przypadku jakiegokolwiek sporu z właścicielem będziemy zabezpieczeni prawnie.

Po drugie, najemcy powinni mieć absolutną pewność, jaki jest rodzaj wynajmowanego mieszkania.

„Kiedy wynajmujesz apartament od kogoś, kto ma umowę z pierwszej ręki, osoby te nie mogą pobierać od Ciebie więcej pieniędzy, niż same płacą. Chyba, że mieszkanie jest umeblowane, to jedyny wyjątek”, wyjaśnia Lindén.

Strona główna Uncategorized Jak uniknąć wysokich opłat za wynajem mieszkania w Szwecji

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...