W ostatnich latach liczba odrzuconych przez gminy wniosków o budowę farm wiatrowych w Szwecji znacząco wzrosła. Aby zaradzić tej sytuacji, szwedzki rząd ogłosił propozycję wsparcia finansowego w wysokości 340 milionów koron szwedzkich na przyszły rok. Środki te mają zachęcić gminy do zatwierdzania nowych projektów w zakresie lądowej energii wiatrowej, która ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną w Szwecji.
Wsparcie dla gmin na rozwój energetyki wiatrowej
Minister klimatu i środowiska Romina Pourmokhtari podczas konferencji prasowej podkreśliła, że energia wiatrowa jest kluczowym elementem szwedzkiego miksu energetycznego. – „Energia wiatrowa, zwłaszcza lądowa, będzie stanowić większość dodatkowej produkcji energii elektrycznej w najbliższej przyszłości. Jednak jednym z głównych wyzwań jest brak akceptacji ze strony lokalnych społeczności” – zauważyła Pourmokhtari.
Nowy program wsparcia ma pomóc gminom, które do tej pory były niechętne projektom wiatrowym, poprzez rekompensatę w wysokości odpowiadającej przychodom z podatku od nieruchomości związanego z turbinami wiatrowymi. To rozwiązanie ma na celu wyrównanie szans i wsparcie również tych gmin, które już wcześniej zdecydowały się na budowę farm wiatrowych.
Porażka szwedzkiej energetyki wiatrowej
Plan na przyszłość: 1,1 miliarda koron do 2027 roku
Rząd planuje przeznaczyć około 1,1 miliarda koron szwedzkich do 2027 roku na wsparcie rozwoju energetyki wiatrowej. Wprowadzenie nowych zachęt dla gmin ma na celu przyspieszenie procesu budowy elektrowni wiatrowych, które są istotnym elementem strategii energetycznej Szwecji.
– „Ta propozycja to duży krok w stronę stworzenia lepszych warunków do budowy większej liczby farm wiatrowych” – dodała Pourmokhtari.
Mattias Bäckström Johansson, sekretarz partii Szwedzkich Demokratów, zwrócił uwagę, że w przeszłości gminy zatwierdzające projekty wiatrowe nie otrzymywały wystarczającego wsparcia finansowego, co rząd chce teraz zmienić.
Zrównanie podatków dla firm wiatrowych
W ramach nowego planu rząd podnosi również podatek od nieruchomości dla części turbin wiatrowych. Celem jest zapewnienie, że wszystkie firmy działające w sektorze energetyki wiatrowej będą płacić tę samą stawkę podatkową, co ma przyczynić się do większej przejrzystości i sprawiedliwości w systemie podatkowym.
Inwestycje w magazynowanie energii i energetykę jądrową
Rząd nie poprzestaje na wsparciu energetyki wiatrowej. W budżecie na 2025 rok zaproponowano dodatkowe 100 milionów koron na dotacje inwestycyjne dla rozwoju systemu elektroenergetycznego. Jak wyjaśniła minister energii i przedsiębiorczości Ebba Busch, te środki będą mogły zostać przeznaczone między innymi na rozwój magazynowania energii, co pozwoli na lepsze zarządzanie nadwyżkami energii produkowanej przez elektrownie wiatrowe.
Rząd planuje również zainwestować 100 milionów koron w projekt pilotażowy związany z rozwojem energii jądrowej, co ma stanowić część szerszej strategii energetycznej Szwecji. W ramach działań na rzecz klimatu przewidziano 500 milionów koron, choć jest to kwota mniejsza niż w poprzednich latach.
Niespodziewane odkrycie dotyczące turbin wiatrowych – efekt jest odwrotny
Lokalne korzyści z farm wiatrowych
Rząd planuje również wprowadzenie nowych rozwiązań, które umożliwią mieszkańcom lokalnych społeczności dzielenie się zyskami z farm wiatrowych. Dodatkowo, mieszkańcy mający turbiny w pobliżu swoich domów, będą mieli możliwość ich wykupienia, jeśli zdecydują się na przeprowadzkę.
Szwecja inwestuje w przyszłość energetyczną
Szwecja od lat dąży do przekształcenia swojego systemu energetycznego w bardziej zrównoważony. Inwestycje w energetykę wiatrową i jądrową mają kluczowe znaczenie w walce z kryzysem klimatycznym oraz w zapewnieniu stabilnych dostaw energii elektrycznej. Finansowanie tych projektów może kosztować państwo nawet 300 miliardów koron, jednak rząd uznaje, że jest to niezbędny krok w transformacji energetycznej Szwecji.
– „Finansowanie energetyki jądrowej jest absolutnie niezbędne, jeśli mamy kontynuować transformację klimatyczną” – podkreślił Niklas Wykman, minister ds. rynków finansowych.
Nowe propozycje pokazują, że Szwecja stawia na rozwój nowoczesnych źródeł energii, jednocześnie starając się zyskać akceptację lokalnych społeczności.
- Szwecja odkłada powiększenie armii: Cel 12 000 poborowych przesunięty
- Spodziewany wzrost popytu na torby plastikowe po zniesieniu podatku w Szwecji
- Trzy niepokojące wydarzenia z ubiegłej nocy w Szwecji
- Szwedzka Agencja Konsumentów wzywa do zakazu niektórych połączeń telefonicznych
- Fińskie ostrzeżenie: Zachód może ograniczyć wsparcie dla Ukrainy