Szwedzki kodeks pracy: korzystne wynagrodzenia za czas urlopu

W Szwecji pracownicy cieszą się szeregiem praw i przywilejów, które nie są oczywistością w wielu innych państwach. Zdarza się tak, że dana osoba otrzymuje bonus za nieobecność w pracy. Tak jakby…

Oczywiście nic nie jest tak łatwe i proste. Jednak większość osób zatrudnionych w szwedzkich firmach dostaje tzw. „dodatek wakacyjny” lub „wynagrodzenie urlopowe”, korzystając z przysługującego czasu wolnego.

Szwedzcy pracodawcy muszą zaoferować swoim zatrudnionym co najmniej 25-dniowy płatny urlop. Jednak wiele firm ma w ofercie dłuższe wakacje, zwłaszcza dla pracowników długo związanych z danym przedsiębiorstwem. W każdym roku podatkowym co najmniej 20 z tych dni musi być traktowanych jako urlop, a z pozostałymi pięcioma dniami pracownik robi, co chce (gospodaruje nimi według uznania).

Są to urlopy płatne i z tego powodu pracownicy otrzymują wynagrodzenie za te dni, a także otrzymują niewielką dodatkową premię. Ta premia nosi nazwę „semesterlön” lub „semestertillägg”. Pierwszy rodzaj premii to wynagrodzenie w czasie urlopu, a drugi – dodatek urlopowy. Są one obliczane jako procent pensji miesięcznej.

W zależności od umowy o pracę może ona być wypłacana ryczałtowo, raz w roku, lub dodawana do miesięcznego odcinka wypłaty, zwykle w miesiąc po urlopie.

„Semesterlön” wprowadzono z początku jako rodzaj premii dla pracowników o zmiennym/płynnym wynagrodzeniu. Mowa tu np. o pracownikach godzinowych lub takich, którzy podlegają systemowi prowizyjnemu. „Semesterlön” został wprowadzony po to, by dana kategoria pracowników była pewna, że nadal będzie mogła wziąć urlop od pracy.

W 2010 roku zaktualizowano szwedzką ustawę o urlopach rocznych, która obejmowała przepisy dotyczące wynagrodzenia urlopowego dla pracowników otrzymujących stałe wynagrodzenie.

Jeśli chodzi o „semestertillägg” to, zgodnie z prawem, wynosi on 0,43 proc. całkowitego miesięcznego wynagrodzenia za jeden dzień urlopu.

Wiele szwedzkich firm oferuje takie warunki wynagrodzenia, które są najbardziej korzystne dla danego pracownika. Wypłata za czas urlopu stała się natomiast w Szwecji normą. Pracownicy są wręcz zachęcani do wyjazdu na wakacje, bo za czas nieobecności w pracy mogą dostać swego rodzaju wynagrodzenie – można tu mówić o zachęcie finansowej. A tym osobom, które nie wykorzystają w pełni dni wolnych, można wypłacić za to odpowiednią sumę.

W Szwecji każdy pracownik powinien być świadomy swoich praw i przywilejów.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Szwedzki kodeks pracy: korzystne wynagrodzenia za czas urlopu

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...