Norweski nauczyciel i lokalny polityk Roy Bø niedawno wziął udział w międzynarodowej konferencji miłośników gołębi w Holandii, gdzie otrzymał niecodzienną propozycję biznesową.

Hodowca reprezentujący bokserską legendę Mike Tysona przyszedł do Roya i zaproponował, że kupi 3 z jego gołębi rasy Jensen, nazywanych ”bez wątpliwości numerem jeden wśród ras gołębi pocztowych.” Zaproponował, że zapłaci 5,000 euro za sztukę, czyli razem około 140,000 koron (~64,000 zł).

Bø, który hoduje gołębie od 36 lat, powiedział lokalnej gazecie Strilen, że ten hodowca reprezentujący byłego mistrza świata wagi ciężkiej ‘oszalał’, gdy zobaczył, że norweski hodowca posiada tak rozchwytywaną rasę.

Norweg zgodził się wybrać 3 dorodne okazy, ze swojej kolekcji 1300 gołębi Jenssen i wysłać je do Las Vegas do Tysona.

Tyson uważany powszechnie za najlepszego boksera wagi ciężkiej wszechczasów zakończył swoją karierę z wynikiem 50-6-2, z czego 44 walki zostały zakończone nokautem.

„Żelazny Mike” interesował się gołębiami od czasów dzieciństwa, występował też kiedyś w programie telewizji Animal Planet nazwanym ‘Taking on Tyson’, prezentującym wyścigi gołębi.

„Pierwszą rzeczą jaka pokochałem w swoim życiu były gołębie,” powiedział w jednym z wywiadów w 2011 roku. „One są bardzo podobne do ludzi.”

Ten 49-letni były mistrz wagi ciężkiej w 2001 roku powiedział magazynowi Details, że jego pierwsza bójka w której brał udział, była spowodowana tym, że jedno z młodszych dzieci w Brooklynie skręciło głowę jednemu z ulubionych gołębi Mike.