Rok pandemii był dużym wyzwaniem dla całej branży. Praca w domu i odwołane imprezy zmniejszyły zainteresowanie nowymi ubraniami, butami i kosmetykami.
Statystyki szwedzkiego handlu pokazują, że sprzedaż odzieży i obuwia w sklepach stacjonarnych oraz handel elektroniczny w sklepach sieciowych nadal spada. W lutym handel odzieżą stracił nieco ponad 21 procent, a obuwie prawie 27 procent.
Sieć sklepów Make Up Store
sklepy sprzedające produkty do makijażu, ogłosiły upadłość. Syndyk ma teraz nadzieję, że uda mu się sprzedać firmę. Firma była wcześniej w przebudowie. Jeszcze w lutym perspektywy na przyszłość firmy były bardzo dobre. Na początku restrukturyzacji firma miała długi w wysokości nieco ponad 18 milionów SEK.
Trudne czasy dla Din Sko
Grupa obuwnicza Nilson Group, która obsługuje marki Din sko, Ecco, Nilson Shoes, Skopunkten oraz Feet mocno ucierpiała podczas pandemii. Sieć na swojej stronie informuje, że posiada ponad 200 sklepów w Szwecji, Norwegii oraz Finlandii.
Grupa Nilson zamknęła już kilka swoich sklepów np. w Kungspassagen w Göteborgu, Östersund, Luleå, Sundsvall, oraz Skövde.
Na dłuższą metę wszystkie sklepy z butami Nilson zostaną zamknięte.
Coraz mniej sklepów Lindex
Fiński właściciel Lindex Stockmann poinformował, że sieć odzieżowa musi obniżyć koszty o równowartość około 150 mln sek, ponieważ sprzedaż spadła o 18 procent w drugim kwartale.
W styczniu Lindex zamknął nie opłacalny sklep w centrum Tyresö. Jesienią Lindex opuścił Signalfabriken w Sundbyberg. Sklep na Storgatan w centrum Sundsvall również zostanie zamknięty po 37 latach pod tym samym adresem.
BikBok również zamyka sklepy
Norweska sieć Bik Bok, należąca do Varner-Gruppen, postanowiła zamknąć kilka sklepów w Szwecji, aby zaoszczędzić pieniądze.
Sieć zamknęła już swój sklep w Gävle oraz w Växjö. Do zamknięcia jest kolejnych pięć min. w Kristianstand i Halmstad.
Problemy finansowe Varner-Gruppen
Bik Bok nie jest jedyną siecią należącą do norweskiej grupy odzieżowej Varner-Gruppen, która ogranicza liczbę swoich sklepów.
Już ubiegłego lata było jasne, że grupa, która miała wtedy około 11 000 pracowników i 1400 sklepów w sześciu różnych krajach, została obciążona poważnymi problemami finansowymi i dlatego została zmuszona zarówno do zwalniania pracowników, jak i do zamykania sklepów.
Do grupy należą również Dressmann, Carlings i Cubus, zamykając kilka swoich sklepów. Dressman opuszcza Centrum Sztokholmu, Sundsvall, Sandviken i Kalix. Cubus zamyka sklepy w Gävle i Umeå.
Clas Ohlson z niską sprzedażą
Notowana na giełdzie sieć Clas Ohlson zmniejszyła sprzedaż w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w grudniu skurczyła się o 14 proc., A w styczniu o 9 proc. Liczba sklepów została zmniejszona o dwa w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.
Odd Molly zamyka 15 sklepów
Marka Odd Molly w ciągu ostatnich dwóch lat zamknęła 15 sklepów. Pozostały tylko trzy sklepy, teraz sieć koncentruje się na sprzedaży internetowej.
Giełdowa spółka przedstawiła raport 12 lutego, z którego wynika, że całkowite przychody spadły o 25 procent do blisko 201 milionów SEK.
Odd Molly zdecydował się nie tylko sprzedawać ubrania, w zeszłym roku spółka zakupiła łącznie 13 nieruchomości magazynowych i logistycznych, co przyczyniło się do tego, że grupa mogła zamienić stratę w zysk.
Mniej sklepów Indiska
Sieć odzieżowa i wyposażenia wnętrz Indiska od kilku lat dostosowuje swoją działalność z czysto detalicznej do coraz bardziej cyfrowej, prowadząc sprzedaż zarówno we własnych kanałach, jak i na przykład na platformie Zalando. Indiska również zaczyna sprzedawać na chińskiej platformie T-mall.
Indiska zamknęła sklepy w Hudiksvall, Norrköping, Borås, Kungsbacka, Varberg i Skövde. Ponadto sieć opuszcza Gotlandię oraz zamknęła wszystkie pięć sklepów w Norwegii.
Åhléns również się zamyka
Domy towarowe Åhléns zmagają się z restrukturyzacją swojej działalności, zwiększeniem handlu elektronicznego i zmniejszeniem liczby domów towarowych. Jesienią zeszłego roku pojawiła się wiadomość, że dom towarowy w Borlänge jest zamykany z powodu słabej rentowności. Dom towarowy w Ängelholm również zostanie zamknięty w czerwcu 2021 roku.
Proces zamykania domów towarowych trwa już od kilku lat. W 2020 roku pojawiły się doniesienia o zamknięciach domów towarowych w Nacka Forum, Västerås, Sundsvall, Trollhättan i Ystad. Już w 2019 roku Åhléns zamknął 11 domów towarowych w ciągu dwóch lat, dom towarowy zniknął z Örnsköldsvik i Hudiksvall.
Niektóre domy towarowe są przekształcane w Åhléns outlet.
Åhléns od kilku lat przynosi straty w grupie Axel Johnsson. W 2019 roku strata wyniosła 116 mln SEK, rok wcześniej 131 mln SEK.
Duńska sieć Flying Tiger Copenhagen
Duński sklep Flying Tiger Copenhagen otworzył swój pierwszy sklep w Kopenhadze w 1988 roku
Po tym, jak szwedzki fundusz venture capital EQT został właścicielem w 2013 roku, sieć rozrosła się z około 200 sklepów w 16 krajach europejskich do około 900 sklepów w 27 krajach w Europie i Azji.
Teraz szwedzki fundusz postanawia sprzedać sieć duńskiej firmie inwestycyjnej Treville.
W Szwecji sklepy Flying Tiger Copenhagen zostały zamknięte w Eskilstunie i dwa w Kalmarze. Sieć ma w planie otworzyć własny sklep internetowy.
Vero Moda zmniejsza liczbę sklepów
Duńska firma modowa Bestseller, która posiada takie marki jak Jack and Jones, Vero Moda, Name it, Only i Vila, zmienia się, a także postanawia zamknąć część swoich sklepów.
Vero Moda zamknęła swoje sklepy w Eskilstunie, Hässleholm, Växjö a także w Sztokholmie, Skövde, Uppsali i Umeå.
Kappahl uruchamia plan oszczędzania
Już w 2019 roku Kappahl uruchomił program oszczędnościowy, po czym ogłosił zamknięcie około 20 sklepów. Na początku tego roku jedenaście sklepów zostało zamkniętych, a od tego czasu pięć kolejnych z 20 objętych programem oszczędnościowym zostało zamkniętych. Obecnie Kappahl ma 274 sklepy.
H&M zamknie 350 sklepów
Grupa H&M posiadająca 5000 sklepów na całym świecie znajduje się w tym samym trudnym położeniu, co inni globalni gracze. Zmniejsza się liczba sklepów stacjonarnych, a handel elektroniczny rośnie i stanowi obecnie 28 procent całorocznej sprzedaży H&M.
W tym roku H&M planuje zamknąć 350 sklepów, głównie w krajach, w których H&M istnieje od dłuższego czasu. Jednocześnie firma otworzy ponad sto nowych sklepów, głównie na nowych rynkach.
Giganci uciekają z Szwecji
Brytyjska sieć modowa River Island zdecydowała się zamknąć wszystkie swoje sklepy w Szwecji. Podobną decyzję podjęła również amerykańska sieć odzieżowa Hollister. Pod koniec stycznia tego roku było jasne, że Hollister zamknie wszystkie sklepy, w tym w Täby Centrum i Gallerian w Sztokholmie.
Oprócz tego Zara Home zdecydowała się zamknąć sklep w Göteborgu. Marka Superdry zamknęła swoje dwa sklepy w Sztokholmie, a hiszpańska marka Desigual stopniowo zmniejszyła liczbę sklepów w Szwecji, aby całkowicie je opuścić.