Szwecja: brutalne gangi zdominowane przez drugie pokolenie imigrantów

Linda Staaf, szefowa wydziału wywiadowczego policji państwowej (NOA), zaznaczyła, że w wielu szwedzkich strefach „no-go” swoją działalność prowadzą niebezpieczne gangi składające się z drugiego pokolenia imigrantów. W rozmowie ze Sveriges Radio dyrektorka Służby Wywiadowczej wypowiadała się na temat aktualnej kondycji gangów w dużych miastach.

Według Staaf w Szwecji istnieją trzy rodzaje struktur gangów przestępczych. Gangi w Szwecji zdominowane przez imigrantów to najnowszy podtyp:

„Istnieją trzy rodzaje struktur przestępczych: organizacje przestępcze, takie jak gangi motocyklowe; klany gangsterskie, z powiązaniami rodzinnymi; a także gangi działające na terenie tzw. wrażliwych obszarów miejskich (często stref ‘no-go’).”

Według szefowej NOA do tej ostatniej grupy często należą przedstawiciele drugiego pokolenia imigrantów. „Ci gangsterzy cenią sobie takie wartości jak jedność honoru i zemsta – a ta ma być często krwawa”, dodaje Staaf.

Wielu gangsterów o zagranicznym pochodzeniu mogło dorastać w poczuciu wyobcowania i niedostosowania. To właśnie skierowało ich na przestępczą ścieżkę. Staaf podkreśla, że gangsterzy prowadzą „bezmyślną walkę o władzę”, chcą sprawować kontrolę nad dzielnicami miast.

„Rodzice tych osób w swoich ojczystych krajach nigdy nie zachowywaliby się w ten sposób. Niestety, w Szwecji dochodzi do aktów przestępczych, można tu już mówić o kulturze gangsterskiej”, tłumaczyła Staaf w rozmowie z dziennikarzami Sveriges Radio.

Zaledwie kilka tygodni temu Mats Löfving, jeden z szefów sztokholmskiej policji, przyznał, że istnieje bezpośredni związek między masową migracją a narastającym w Szwecji problemem wojen gangsterskich:

„Tzw. klany gangsterskie przybywają do nas, by usystematyzować swoją działalność przestępczą. Łakną władzy i majątku, są skłonne do przemocy. Stosują wymuszenia, biją niewinnych ludzi, handlują narkotykami.”

W Szwecji swoją działalność ma prowadzić blisko 40 ugrupowań gangsterskich. Wiele z nich ma za przywódców osoby imigranckiego pochodzenia. W lutym opublikowano raport, z którego wynika, że wszyscy liderzy sztokholmskich gangów to cudzoziemcy.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...