Zamieszki z ostatnich kilku dni rozpoczęły się w proteście przeciwko Rasmusowi Paludanowi, liderowi duńskiej skrajnie prawicowej partii Stram kurs. Paludan uzyskał zgodę na zgromadzenia w kilku szwedzkich miastach, na których planował spalić egzemplarze Koranu.
Jerzy Sarnecki, profesor kryminologii, opisał te wydarzenia w wywiadzie dla telewizji SVT jako bardzo niepokojące. Według profesora policja ma prawo odmówić pozwolenia, jeśli uzna, że może dojść do niebezpiecznej sytuacji.
“W tych przypadkach istniały ku temu wyraźne przesłanki. Częściowo z powodu sytuacji krajowej i międzynarodowej, częściowo dlatego, że są dwie strony, z których jedna chce prowokować, a druga cieszy się, że jest prowokowana. Dzisiaj są silne grupy, które są wrogie naszej demokracji i chcą wywołać taki chaos.”
Profesor podkreślił, że zdolność policji do radzenia sobie z tego typu zgromadzeniami musi być decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wydaniu pozwolenia. Kulminacją starć i zamieszek były ciężkie walki między policją a demonstrantami w Örebro w piątek wieczorem. Do tego czasu Paludan zorganizował lub otrzymał pozwolenie na zorganizowanie wieców w Norrköping, Linköping i Rinkeby w Sztokholmie.
“Prowokator jest bardzo utalentowany. Wybiera miejsca, w których spodziewa się reakcji, wybiera czas, kiedy ludzie mają wolne, a policja ma ograniczone środki. Istniały mocne powody, by nie udzielać pozwolenia, jeśli nie ma się możliwości kontrolowania sytuacji” – powiedział profesor Sarnecki.
- Szwecja – Co wiadomo o podwójnym morderstwie w Mälarhöjden.
- Kobieta i dziecko nie żyją po przemocy w południowym Sztokholmie
- Rząd w Szwecji chce podnieść podatki od alkoholu i tytoniu
- Lotnisko Arlanda boryka się z brakiem personelu
- Szwecja- Ukraińskim kobietom zabrania się noszenia krótkich spodenek