Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym wzywa ludzi do noszenia maseczek przez cały czas korzystania z transportu publicznego.

Maria Rotzén Östlund, regionalny lekarz chorób zakaźnych w Sztokholmie, ogłosiła na konferencji prasowej nowe środki, które zaczną obowiązywać natychmiast, ostrzegając przed wzrostem rozprzestrzeniania się infekcji.

Nowe zalecenia obejmują używanie maseczek w transporcie publicznym przez cały czas, nie tylko w godzinach szczytu, ale także w sytuacjach, w których nie można uniknąć bliskiego kontaktu, na przykład w miejscu pracy, salonach fryzjerskich, aptekach czy supermarkecie.

“Musimy znacznie zwiększyć użycie maseczek” – powiedziała Rotzén Östlund. “Załóż ją, zanim wejdziesz do sklepu”, dodając również, że nikt nie wie, czy nie znajdzie się w sytuacji, w której nie będzie mógł zachować dystansu.

W Sztokholmie w przyszłym tygodniu rozpoczną się ferie zimowe, a środki są wprowadzane w celu zminimalizowania skutków gwałtownego wzrostu liczby podróży i kontaktów społecznych, co jest sprzeczne z zaleceniami.

Rotzén Östlund powiedział, aby ludzie nie podróżowali, chyba że muszą, w związku z tym wydano również wytyczne dla tych, którzy nie chcą odwoływać planowanych zimowych wakacji. Obejmują one:

  • Podróżować tylko wtedy, gdy wszyscy w grupie są całkowicie wolni od objawów. Jeśli u kogoś wystąpią objawy w miejscu docelowym należy go odizolować i przygotować plan awaryjny, który pozwoli pozostałym uczestnikom bezpiecznie wrócić do domu i poddać się testom.
  • Zachowywać odległość dwóch metrów od innych ludzi, wewnątrz jak i na zewnątrz.
  • Posiadać przy sobie płyn do dezynfekcji rąk i maseczki.
  • Unikać kontaktów towarzyskich poza domem.
  • Unikać zakupów w miejscu docelowym, zamiast tego zrobić zakupy w miejscu zamieszkania i zabranie ze sobą wszystko, co jest potrzebne.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą musiały zostać zamknięte o godzinie 20.30 zgodnie z zasadami, które...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów Europy, które nie wprowadziły narodowego lockdownu. Z powodu otwartych granic...

Szwecja i Dania chcą, by Facebook płacił za wysokiej jakości treści informacyjne

Szwecja i Dania planują wprowadzić nową ustawę dotyczącą publikowania treści w social mediach. Ustawa miałaby na celu przyznanie koncernom...

Musisz przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów...