fbpx

Kościół Świętego Pawła w Malmö: „Ostatnia Wieczerza” z Jezusem w szpilkach

Kościół Świętego Pawła w Malmö pozbywa się kontrowersyjnego obrazu, który wiązany był ze środowiskiem LGBT. Zamiast niego chce pokazać wiernym nowe malowidło – z wizerunkiem Jezusa w kobiecych szpilkach.

Pastorka Helena Myrstener powiedziała, że poprzedni obraz zostanie zdjęty, bo zdaniem niektórych namalowane na nim osoby transpłciowe przedstawiono w negatywnym świetle. W zamian za to w kościele pojawi się kolejna nastawa ołtarzowa. Będzie za nią odpowiadał ten sam artysta.

Obraz stanowi nowe spojrzenie na „Ostatnią Wieczerzę”. Zamiast ucztujących apostołów zobaczymy na nim Jezusa w szpilkach oraz grupę osób transpłciowych i transseksualnych.

Malowidło stworzyła Elisabeth Ohlson Wallin – artystka często umieszczająca w centrum swych dzieł mniejszości seksualne. Organizacja Humanisterna nagrodziła Ohlson Wallin nagrodą im. Ingemara Hedeniusa za wybitny dorobek. Niektóre prace artystki są tak kontrowersyjne, że wymagają 24-godzinnej ochrony w muzeach.

Poprzedni obraz Ohlson Wallin, „Paradise”, pokazywał ogrody Edenu, a w nich – transpłciową postać z wężem. Wielu aktywistów uznało, że utożsamianie środowisk LGBT z grzechem, złem i pokusą jest naganne, przez co pracę trzeba było zdjąć. Artystka wróciła jednak z nowym malunkiem.

Ohlson Wallin miała mieszane uczucia, gdy „Paradise” został usunięty z kościoła:

„Jeszcze do niedawna Kościół Szwecji nie tolerował osób transpłciowych, więc jego postawa – odpowiedź na falę oburzenia aktywistów LGBT – może zostać uznana za krok we właściwym kierunku. Myślę jednak, że był to ruch przebiegły i wyrachowany. W przyszłości będą się tego wstydzić.”

Artystka dodała, że jej celem nie było przedstawienie osób transpłciowych jako zdemoralizowanych. Jej kolejna praca nosi tytuł „The Communion”. Jezus nosi na obrazie czarne buty na obcasie.

Kościół Szwecji słynie z coraz bardziej postępowych poglądów. Biskupka sztokholmskiej diecezji, Eva Brunne, jest wyoutowaną lesbijką.

Strona główna Szwecja Malmö Kościół Świętego Pawła w Malmö: „Ostatnia Wieczerza” z Jezusem w szpilkach

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...