Kościół Świętego Pawła w Malmö: „Ostatnia Wieczerza” z Jezusem w szpilkach

Kościół Świętego Pawła w Malmö pozbywa się kontrowersyjnego obrazu, który wiązany był ze środowiskiem LGBT. Zamiast niego chce pokazać wiernym nowe malowidło – z wizerunkiem Jezusa w kobiecych szpilkach.

Pastorka Helena Myrstener powiedziała, że poprzedni obraz zostanie zdjęty, bo zdaniem niektórych namalowane na nim osoby transpłciowe przedstawiono w negatywnym świetle. W zamian za to w kościele pojawi się kolejna nastawa ołtarzowa. Będzie za nią odpowiadał ten sam artysta.

Obraz stanowi nowe spojrzenie na „Ostatnią Wieczerzę”. Zamiast ucztujących apostołów zobaczymy na nim Jezusa w szpilkach oraz grupę osób transpłciowych i transseksualnych.

Malowidło stworzyła Elisabeth Ohlson Wallin – artystka często umieszczająca w centrum swych dzieł mniejszości seksualne. Organizacja Humanisterna nagrodziła Ohlson Wallin nagrodą im. Ingemara Hedeniusa za wybitny dorobek. Niektóre prace artystki są tak kontrowersyjne, że wymagają 24-godzinnej ochrony w muzeach.

Poprzedni obraz Ohlson Wallin, „Paradise”, pokazywał ogrody Edenu, a w nich – transpłciową postać z wężem. Wielu aktywistów uznało, że utożsamianie środowisk LGBT z grzechem, złem i pokusą jest naganne, przez co pracę trzeba było zdjąć. Artystka wróciła jednak z nowym malunkiem.

Ohlson Wallin miała mieszane uczucia, gdy „Paradise” został usunięty z kościoła:

„Jeszcze do niedawna Kościół Szwecji nie tolerował osób transpłciowych, więc jego postawa – odpowiedź na falę oburzenia aktywistów LGBT – może zostać uznana za krok we właściwym kierunku. Myślę jednak, że był to ruch przebiegły i wyrachowany. W przyszłości będą się tego wstydzić.”

Artystka dodała, że jej celem nie było przedstawienie osób transpłciowych jako zdemoralizowanych. Jej kolejna praca nosi tytuł „The Communion”. Jezus nosi na obrazie czarne buty na obcasie.

Kościół Szwecji słynie z coraz bardziej postępowych poglądów. Biskupka sztokholmskiej diecezji, Eva Brunne, jest wyoutowaną lesbijką.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...