Ile zarabiają Szwedzi? Poznaj roczne zarobki kobiet i mężczyzn.

Niniejsze statystyki przedstawiają, ile zarabiają mieszkańcy Szwecji w zależności od regionu i płci. W roku 2018 na konto bankowe przeciętnego Szweda wpłynęły 287 064 korony. Ta stawka wyliczona została jako mediana dochodu rocznego. W przeliczeniu na walutę polską jest to około 117 tys. złotych.

Informacje przekazane zostały przez Główny Urząd Statystyczny (Statistics Sweden).

Lepiej zarabiają przeciętni mieszkańcy: USA (~30 tys. dolarów rocznie), Wielkiej Brytanii (24 tys. funtów) czy Indii (2,055 mln rupii).

Przychody różnią się jednak między Szwedami i zależą od miejsca stałego pobytu. W Danderyd, pod Sztokholmem, mieszkają rodziny zamożne, a ich średni dochód to 383 988 koron. Z kolei w gminie Eda, tuż obok granicy z Norwegią, mediana rocznego dochodu wynosi 224 614 SEK. Można tu mówić o sporej przepaści ekonomicznej.

Dane zebrane przez Urząd Statystyczny uwzględniają osoby dorosłe, powyżej 20. roku życia, które wpisane są do krajowego rejestru ludności (folkbokförda).

Mieszkańcy Danderyd w skali rocznej zarabiają więc blisko 384 tys. koron i plasują się na szczycie notowania. Dalej znajdują się: miejscowość Täby (370 075 SEK/rok) oraz Lomma (360 011 SEK).

Najniższe zarobki roczne zanotowano w gminach: Eda (224 614 koron), Årjäng (224 712 SEK) oraz Ljusnarsberg (226 362 SEK).

Statystyki dowodzą, że mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Na szczęście różnica w dochodach powoli maleje. W 1999 roku przychody szwedzkich kobiet wynosiły 72 proc. tego, co zarabiali mężczyźni. Prawie 20 lat później ten wskaźnik przedstawia się trochę lepiej: Szwedki zarabiają 77 proc. tego, co inkasują w skali roku mężczyźni.

Najwyższym wynagrodzeniem mogą pochwalić się mieszkanki Danderyd, Täby i Nacka – obszarów zamożnych, położonych niedaleko stolicy. Sam dół notowania Statistics Sweden zajmują mieszkanki terytoriów wiejskich (jak Perstorp, Ljusnarsberg czy Markaryd).

Urząd Statystyczny informuje, że w 268 z 290 gmin szwedzkich kobiety mają zarabiać coraz lepiej. Ich sytuacja ekonomiczna stale się więc poprawia. Są jednak obszary, w których panują skostniałe poglądy na dochód kobiet i mężczyzn.

W Danderyd roczne wynagrodzenie kobiet wynosi średnio 326 190 koron. W Täby: 321 557 SEK, a w Nacka: 318 948 SEK.

W Perstorp średnie zarobki kobiet oszacowano na 189 002 korony rocznie. W Ljusnarsberg – na 192 835 SEK, a w Markaryd – na 199 413 SEK.

Szwedzcy mężczyźni zarabiają najlepiej w obszarach objętych boomem ekonomicznym, gdzie funkcjonują firmy i przedsiębiorstwa zorientowane przede wszystkim na męskich pracowników. Mogą pochwalić się wyższym wynagrodzeniem na przykład w kopalniach rudy żelaza (takich, jakie są w Kirunie czy Gällivare). Zdarza się też tak, że pracodawcy płacą lepiej mężczyznom w tych obszarach, które borykają się biedą. W takich miejscach kobiety nie mogą cieszyć się tą samą płacą. Dotyczy to między innymi niektórych wielkomiejskich dzielnic, w których na wysoką skalę notowane jest bezrobocie.

Na szczycie „męskiej” części notowania Statistics Sweden, bez niespodzianek, znajduje się Danderyd: tutejsi mężczyźni w skali roku inkasują średnio 462 938 koron.

Na drugim miejscu znów plasuje się Täby (429,506 koron/rok), a na trzecim – Lomma (429,064 SEK).

Listę zamyka miasto Haparanda w północnej Szwecji, ze średnim zarobkiem 240 489 SEK/rok. Miejsce przedostatnie należy do Årjäng (240 900 SEK), a trzecie od końca – do gminy Eda (242 795 SEK).

Strona główna Wiadomości Szwecja Ile zarabiają Szwedzi? Poznaj roczne zarobki kobiet i mężczyzn.

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...