Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu umieralności wywołanej przez COVID-19. Ofiar śmiertelnych naliczono tu dziesięciokrotnie więcej niż w Finlandii czy Norwegii.

W rozmowie z brytyjskim magazynem „New Statesman” państwowy epidemiolog Anders Tegnell podkreśla, jak ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa grają przedstawiciele społeczności imigranckich:

„Pandemia przebiegła w Szwecji inaczej niż w krajach sąsiednich. W pierwszych miesiącach sytuacja w Sztokholmie podobna była do tej w innych aglomeracjach europejskich, jak w Londynie, Amsterdamie czy Brukseli.”

Największe miasta Europy – w Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Niemczech – zdominowane są przez uchodźców.

Urząd Statistic Sweden podaje, że w Sztokholmie blisko jedna trzecia mieszkańców to stricte imigranci lub osoby, które mają za rodziców cudzoziemców. W niektórych obszarach stolicy mieszka nawet 90 proc. osób pochodzenia migranckiego. Inne duże miasta, jak Göteborg i Malmö, również znane są z wielokulturowości i napływu imigrantów.

Wśród pierwszych dziesięciu mieszkańców Sztokholmu, którzy zmarli z powodu koronawirusa, aż sześciu miało korzenie somalijskie. Gdy służby zdrowia odkryły ten fakt, w trybie przyspieszonym dokonały tłumaczenia materiałów informacyjnych o COVID-19 na języki obce (w tym afrykańskie).

Tegnellowi wielokrotnie wyrzucano, że nie wprowadził w kraju bezwzględnego lockdownu. Teraz jednak epidemiolog odpowiada na te zarzuty:

„Środki rządowych restrykcji nie były u nas tak surowe, jak za granicą, ale Szwedzi zmienili swoje przyzwyczajenia. Przestali podróżować w jeszcze większym stopniu niż inni Europejczycy. Lotniska świeciły pustkami, a pociągi kursowały znacznie poniżej swych możliwości.”

Tegnell wycofał się też ze swojego stanowiska w sprawie odporności stadnej, argumentując, że taka strategia może okazać się „katastrofalna” dla ludzi i systemu opieki zdrowotnej.

Epidemiolog bierze natomiast pełną odpowiedzialność za sytuację w domach opieki społecznej, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu masowo umierali rezydenci powyżej 70. roku życia. „Domy opieki były słabo przygotowane na pandemię”, przyznaje Anders Tegnell.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...