Taksówki, drinki i posiłki mogą tutaj kosztować więcej niż gdzie indziej w Europie, ale szwedzka stolica to wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu, nawet jeśli masz mało pieniędzy.
Wstęp
Szwecja ostatnio zajęła drugie miejsce w europejskim rankingu najwyższych podatków od jedzenia i napojów, co niestety powoduje, że spędzanie wolnego czasu jest w tym mieście znacznie droższe niż w innych stolicach. Jednak zwiedzanie tego miasta, lub mieszkanie tu jako przyjezdny, jest możliwe także przy dysponowaniu małym budżetem. Poniżej sześć naszych najlepszych porad:
Jedz swój główny posiłek w porze lunchu
Tak samo jak francuskie 'prix fixe’ lub 'menu du jour’, szwedzkie restauracje często mają specjalne oferty dań w porze lunchu, znane jako Dagens Lunch. Oferowany jest wtedy gorący posiłek, chleb i kawa w cenie poniżej 100 koron(~47 zł). Nawet bardzo ekskluzywne lokale często oferują w ciągu dnia posiłek za mniej niż 200 koron(~94 zł) – za to samo wieczorem zapłaciłbyś dwukrotnie więcej. Aby zjeść za rozsądne pieniądze trzymaj się z dala od centrum miasta. Generalnie w dzielnicy Östermalm są zlokalizowane bardziej dostojne lokale, podczas gdy w Södermalm pełno jest hipsterskich kafejek oferujących potrawy z całego świata. W lecie rozejrzyj się także za food truckami. Hot dogi w sklepach Pressbyrån lub 7-Eleven kosztują tylko 20 koron(~9 zł).
Odwiedzaj darmowe muzea
Podczas gdy wstęp do wielu ważnych sztokholmskich atrakcji takich jak Muzeum Morskie Vasa lub Muzeum Abby jest drogi jak na europejskiej standardy, to jednak niedawne szwedzki rząd ustalił ostatnio, że wiele państwowych muzeów dostępnych jest za darmo. Dotyczy to także Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej oraz Sztokholmskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tutaj znajduje się pełna lista darmowych muzeów.
Podziwiaj miejskie zielone ogrody
Więcej niż dwie trzecie powierzchni Sztokholmu to tereny zielone lub zbiorniki wodne, możesz więc oglądać przyrodę po prostu spacerując po mieście. Przejeżdżając z centrum zaledwie kilka stacji metra możesz mieć parki i jeziora dostępne praktycznie tylko dla siebie. Nasze ulubione miejsca to Vinterviken, oddalone tylko 30 minut spokojnego spaceru od stacji metra Liljeholmen, Hagaparken, do którego możesz podejść pieszo z Solna lub Odenplan oraz Tivoliparken, łatwo dostępne z Bergshamra.
Uprawiaj miejskie sporty
Aby poznać miasto przemieszczając się w nieco szybszym tempie zapisz się do jednego z wielu sztokholmskich klubów biegaczy. Wiele z nich oferuje darmowe wspólne treningi. Runday Monday, Nike’s We Run Stockholm, SSideline City oraz Run with me Stockholm to te najbardziej popularne.
Przyjrzyj się także darmowym zewnętrznym parkom sportowym (najpopularniejsze są te w Tantolunden niedaleko Hornstull oraz blisko Eriksdalsbadet w Skanstull w okolicy Södermalm). Możesz także wziąć swoją deskorolkę i udać się do skate parku w Rålambshovsparken w Kungsholmen. Meetup oraz Couchsurfing prezentują listy darmowych wycieczek, spacerów i innych wydarzeń sportowych dla obcokrajowców.
Alkohol kupuj w sklepach Systembolaget
Podczas gdy kieliszek wina w sztokholmskim barze będzie często kosztował 80 koron (~37,5 zł), a piwo zazwyczaj 60 koron(~28 zł) lub więcej, możesz te same napoje nabyć znacznie taniej w państwowej sieci sklepów z alkoholem Systembolaget (są to jedyne sklepy w Szwecji sprzedające napoje zawierające powyżej 3% alkoholu). Większość z nich zamyka się o 18 lub 19 w tygodniu, w sobotę o 15, a w niedzielę są całkowicie zamknięte, więc zakupy w nich wymagają dobrego zaplanowania. Jeśli jednak przekształcisz się w super wydajnego Szweda, szybko dostrzeżesz oszczędności wynikające z zaproszenia przyjaciół do swojego hostelu lub mieszkania wynajętego przez Airbnb na wspólne picie drinków przed udaniem się do lokalu na kolację. W Szwecji nie ma zakazu spożywania alkoholu na świeżym powietrzu, więc możesz tak jak wielu lokalnych mieszkańców kupić kilka piw i spożywać je ciesząc się letnim słońcem.
Wymieniaj się rzeczami na targach Loppis
Szwedzi znani są ze swego dobrego stylu, jednak większość szwedzkich marek nie należy do najtańszych, nawet w swoich własnych miastach. Sztokholm posiada jednak bardzo duży rynek towarów używanych. Obok wielu sklepów sprzedających starocie i towary ze zbiórek, najwięcej ich jest w okolicach Mariatorget, jak tylko stopnieje śnieg pojawiają się liczne targi ze starzyzną (znane jako ‘loppis’). Sprawdź ich aktualną listę na Facebooku i Billetto, aby nabyć tanie towary w szwedzkim stylu. Zabierz ze sobą gotówkę i uśmiech oraz przygotuj się na targowanie o cenę.