Dwa szpitale w Sztokholmie zwalniają pracowników

W poniedziałek dwa sztokholmskie szpitale ogłosiły, że będą musiały zwolnić setki pracowników. Podobne doniesienia przekazano na początku listopada, kiedy Szpital Uniwersytecki Karolinska informował o pozbyciu się personelu liczącego 600 osób.

Szpital w Danderyd przekazał, że musi zwolnić około stu pracowników – wszystko z powodu deficytu budżetowego w wysokości 156 milionów koron (~63 mln PLN). Niektóre serwisy mają jednak informacje, że pracę straci 250 osób.

„Cały czas poszukujemy oszczędności i próbujemy uratować sytuację. To długi i żmudny proces, jeszcze go nie skończyliśmy”, powiedziała w oświadczeniu Yvonne Haglund Åkerlind, dyrektor szpitala w Danderyd.

25 listopada o zwolnieniu personelu poinformował inny sztokholmski szpital – Södersjukhuset. Ma dojść do redukcji stu miejsc pracy. Zwolnionych zostanie 25 lekarzy-specjalistów, 50 pielęgniarek oraz 25 pracowników administracyjno-biurowych.

Deficyt budżetowy Södersjukhuset wyniósł w tym roku 130 mln koron (ok. 52 mln PLN), a za kilka miesięcy może sięgnąć nawet 300 mln SEK (~121 mln PLN). By tego uniknąć, dyrektorzy postanowili pozbyć się najmniej potrzebnych pracowników.

Oba szpitale podjęły już decyzje o niezatrudnianiu nowego personelu, nawet w charakterze pracowników tymczasowych. Oszczędniejsze mają być też zakupy sprzętu medycznego, a koszty administracyjne będą utrzymywane na poziomie minimalnym.

Kilka tygodni temu podobną decyzję musiał podjąć Szpital Uniwersytecki Karolinska, gdzie deficyt budżetowy sięgał 1,6 miliarda koron (ok. 640 mln PLN). Współpracę z lecznicą zakończyło 250 lekarzy i 350 pielęgniarek.

Strona główna Szwecja Sztokholm Dwa szpitale w Sztokholmie zwalniają pracowników

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...