Home WiadomościSzwecja Szwecja zamawia czołgi za ponad 20 miliardów koron szwedzkich

Szwecja zamawia czołgi za ponad 20 miliardów koron szwedzkich

Minister obrony Pål Jonson potwierdził zamówienie na nowe czołgi Leopard 2A8, które wzmocnią szwedzkie siły zbrojne. Dowiedz się więcej o modernizacji armii i planach zwiększenia jej możliwości

Minister obrony Pål Jonson potwierdził, że Szwecja złożyła zamówienie na nowe czołgi, które mają stanowić podstawę dwukrotnie większej armii. Zamówienie, według ministra, jest „absolutnie konieczne”.

– To kluczowe, jeśli chcemy osiągnąć ambitne cele wyznaczone przez polityków dla Szwedzkich Sił Zbrojnych i FMV (Szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych) – powiedział Jonson w wywiadzie dla SVT Nyheter.

„Jedne z najnowocześniejszych na rynku”

W grudniu FMV zawarło porozumienie z niemieckim producentem KNDS w sprawie zakupu 44 nowych czołgów Leopard 2A8. Jednocześnie zaplanowano modernizację 66 czołgów z lat 90-tych. Łączna wartość umowy wynosi 22 miliardy koron szwedzkich.

– Czołgi te należą do najnowocześniejszych na rynku. To znaczący wzrost możliwości szwedzkich sił lądowych – powiedział Göran Mårtensson, dyrektor generalny FMV, w rozmowie z tym samym kanałem.

154 nowoczesne czołgi

Realizacja zamówienia oznacza, że Szwecja będzie dysponować łącznie 154 nowoczesnymi czołgami – w porównaniu do obecnych 110. Zarówno nowe, jak i zmodernizowane jednostki zostaną wyposażone w ulepszone systemy uzbrojenia, w tym dłuższe rury ogniowe, nowoczesne czujniki zapewniające lepszą ochronę oraz bardziej zaawansowaną cyfryzację.

Ogłoszenie to nawiązuje do kontraktu zawartego w październiku ubiegłego roku, kiedy Szwedzkie Siły Zbrojne podpisały umowę z niemieckim producentem Krauss-Maffei Wegmann (KMW) o wartości 3,5 miliarda koron szwedzkich.

„Kręgosłup brygad”

Jesienią ubiegłego roku omawiano również plany modernizacji istniejących czołgów, w szczególności 44 jednostek zakupionych na początku lat 2000.

– Czołgi będą kręgosłupem brygad armii przez długi czas – powiedział Jonas Lotsne, szef działu sprzętu wojskowego FMV, odnosząc się do doświadczeń z trwającej wojny na Ukrainie.

– Dzięki temu zamówieniu żywotność czołgów zostanie przedłużona co najmniej do lat 2030 – dodał.

Przeczytaj również