Szwedzcy uczniowie oskarżeni o wykonanie nazistowskiego gestu na szkolnym zdjęciu

Pięciu uczniów w południowej Szwecji zostało oskarżonych o nienawiść rasową gdy odkryto, że na klasowym zdjęciu umieszczonym w kronice szkoły wykonali oni nazistowski salut.

We piątek regionalna gazeta Ystads Allehanda opisała jak około 120 uczniów w wieku 15 lat i ich nauczyciele pozowali w szkole Korsavad w Simrishamn na jesieni do wspólnego zdjęcia.

Jednak kiedy fotograf pracował nad obróbką zdjęć odkrył, że na jednym ze zdjęć grupka uczniów uniosła ręce w nazistowskim geście.

Skontaktował się on z dyrektorką szkoły Pia Svensson, która wycofała zdjęcie ze szkolnej kroniki i skontaktowała się z rodzicami chłopców.

Po rozmowie z dziećmi szkoła zdecydowała się powiadomić o tym incydencie policję.
Chłopcy odrzucili kryminalne oskarżenia, jednak prokurator twierdzi, że „działali oni wspólnie w celu wyrażenia swojej pogardy dla innych grup społecznych.”
Wcześniej w tym tygodniu głośna była sprawa z miasteczka Vetlanda, gdzie nazistowska flaga powiewała na jednym z oficjalnych masztów w dniu urodzin Hitlera.

Władze miasteczka zapewniają, że flaga została ściągnięta natychmiast po jej zauważeniu.

„Traktujemy to bardzo poważnie. Vetlanda powinna być bardzo otwartą gminą i tego typu symbole nie są przez nas akceptowane. Zgłosiliśmy to zdarzenie policji,” tak brzmi oświadczenie władz.
W zeszłym miesiącu mężczyzna, który wykonał hitlerowski salut w Umeå został ukarany grzywną za szerzenie nienawiści rasowej.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym wzywa ludzi do noszenia maseczek przez...

Konsultant techniczny Volvo i Scanii z zarzutami szpiegostwa dla Rosji

Konsultant techniczny ze Sztokholmu może stanąć przed sądem, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Grożą mu zarzuty „narażenia bezpieczeństwa...

Nowa, brazylijska mutacja koronawirusa dotarła do Szwecji

W sobotę szwedzkie władze ujawniły, że do kraju dotarł nowy szczep koronawirusa – tym razem pochodzenia brazylijskiego. Na razie...

Musisz przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania...

Anders Tegnell zapowiada nowe środki zaradcze

Szwecja planuje ogłosi dziś nowy pakiet środków zaradczych, które...