W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w sklepie.
Od początku epidemii, która wybuchła w marcu, u 100 654 osób wykryto groźnego wirusa COVID-19. Druga fala epidemii dotarła do Francji czy Hiszpanii już latem, ale w Szwecji sytuacja przez kolejne tygodnie wydawała się opanowana. Teraz jednak mówi się, że liczba nowych infekcji wzrasta z każdym dniem.
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w grupie wiekowej 20–50 lat, przy czym umieralność nie jest w niej najwyższa. W sumie 5899 osób zmarło w Szwecji z powodu komplikacji wywołanych przez koronawirusa.
„Pojawiły się znaki sugerujące, że COVID-19 znów uderzy w domy opieki społecznej i domy seniora”, zaznacza Anders Tegnell. Państwowy epidemiolog dodaje, że od 28 września liczba nowych zakażeń w tych placówkach wzrosła dwukrotnie.
W kwietniu domy starca były wręcz dziesiątkowane przez koronawirusa. Liczbę zgonów udało się ograniczyć m.in. dzięki ogólnopaństwowemu zakazowi wizyt w domach opieki. Zakaz odwiedzin uznano jednak za niehumanitarne posunięcie, przez które wielu pacjentów skazanych było na izolację i samotność. 1 października ponownie umożliwiono Szwedom odwiedzanie bliskich w tego typu instytucjach.
„Nic nie wskazuje na to, że wzrost zachorowań wynika właśnie z ponownego otwarcia domów seniora. Zauważyliśmy, że liczba infekcji poszybowała w górę jeszcze przed październikiem. Najważniejsze, że w domach opieki często prowadzone są testy na obecność wirusa, a choremu personelowi umożliwiono pozostanie w domu”, tłumaczy Tegnell.
Na szwedzkich oddziałach intensywnej terapii leczonych jest obecnie dwudziestu trzech pacjentów. W najgorszej sytuacji epidemicznej wciąż pozostaje aglomeracja sztokholmska, a kolejnymi obszarami są: Jämtland, Härjedalen, Uppsala, Örebro.
Sytuację epidemiczną w każdym szwedzkim regionie można śledzić tutaj.
Nowe restrykcje i zalecenia zaczną obowiązywać od 19 października. Umożliwi to władzom regionalnym wprowadzenie własnych lokalnych wytycznych na swoim terenie.
Urząd Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) poinformował na wtorkowej konferencji, jaki jest obszar nowych restrykcji:
– należy unikać transportu publicznego;
– należy unikać nieistotnych i zbędnych podróży;
– należy unikać kontaktu z osobami znajdującymi się w grupie ryzyka zachorowania na koronawirusa;
– należy unikać takich miejsc, jak galerie handlowe, siłownie, kina, baseny, restauracje;
– należy unikać kontaktu fizycznego z osobami, które nie są naszymi domownikami.
Obecnie panujące zalecenia wzywają Szwedów do pracy zdalnej, dbania o higienę dłoni, unikania spotkań towarzyskich w szerszym gronie, zachowania dystansu społecznego, unikania transportu miejskiego i niewychodzenia z domu przy objawach chorobowych.
Bardziej rygorystyczne restrykcje odnoszą się przede wszystkim do osób powyżej 70. roku życia, które szczególnie narażone są na ciężki przebieg choroby koronawirusowej. Odradza się tej grupie wiekowej wizyt w supermarketach czy środkach transportu miejskiego. O zakupy lub uzupełnianie leków osoby starsze powinny poprosić kogoś bliskiego.