Szwedzka Policja: „Nasz kraj staje się rajem dla gangsterów”

Coraz częstsze przestępstwa, jakich dopuszczają się w Szwecji klany gangsterskie, sprawiły, że tutejsza policja wreszcie przyznała: sprawy wymknęły się spod kontroli, ulice spływają krwią. Jeden z najbardziej liberalnych krajów Europy staje się powoli jednym z najniebezpieczniejszych.

Policja podaje, że w 2019 roku w Szwecji doszło do 257 eksplozji i bombardowań oraz ponad 300 strzelanin. Dwa miesiące temu w Göteborgu gang Ali Khana postawił blokady drogowe w północno-wschodniej części miasta, by w ten sposób ułatwić swoje „polowanie” na członka konkurencyjnego ugrupowania przestępczego.

Osoby pracujące w szeregach gangu Khana były wzywane na komisariat po 200 razy w ciągu zaledwie dwóch lat, nie przejmując się tym w żaden sposób. Media państwowe okrzyknęły gang najbardziej bezwzględnym i brutalnym w całej Szwecji. Głową gangu jest Hashem Ali Khan, uchodźca libański.

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, powiedział w ostatnim wywiadzie: „Klany gangsterskie mają zupełnie inną kulturę niż rodowici Szwedzi. Trudno jest zwalczać je przy użyciu typowych policyjnych procedur. Muszą wzmocnić się szwedzkie sądy i więzienia, w przeciwnym razie staniemy się rajem dla gangsterów.”

Nord podkreśla, że jeszcze parę lat temu osoby mówiące otwarcie o związku masowej migracji z przestępczością zostałyby oskarżone o rasizm. „Zmienia się jednak ogólne postrzeganie w tych kwestiach”, dodaje policjant.

Mats Löfving, jeden z szefów sztokholmskiej policji, a także dyrektor ugrupowania NOA, zidentyfikował 40 zorganizowanych gangów działających na terenie Szwecji. Chcą one „usystematyzować” swoją działalność w tym kraju.

Szef policji integracyjnej Ulf Boström zauważa: „W Göteborgu mieszkają ludzie o 184 narodowościach. Klany gangsterskie patrzą na białych Szwedów jak na inny, konkurencyjny gang, który pociąga za wszystkie sznurki, odpowiada za państwowe instytucje. Chcą to zmienić.”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...