Podróże pociągiem przez Skandynawię?

Szwecję i Finlandię dzieli granica o długości 545 km. Transport tych dwóch państw generalnie nie jest ze sobą połączony. Dzięki stacji kolejowej w mieście granicznym Haparanda podróże między Szwecją a Finlandią mogą być wkrótce możliwe.

Stację w szwedzkim mieście Haparanda właśnie odnowiono. W miniony czwartek wjechał na nią pociąg – pierwszy raz od 29 lat. Dostępne będą m.in. połączenia do miasta Luleå, w regionie Norrbotten.

W Finlandii coraz popularniejsze staje się tzw. ekologiczne podróżowanie, w duchu zero waste. Umożliwiono podróże pociągiem poruszającym się dzięki energii elektrycznej w pobliżu Laurili (Laponia). Odcinek ma 20 km.

- Reklama -

Nils-Olof Lindfors, do niedawna przewodniczący NSPA (Northern Sparsely Populated Areas), powiedział:

„Rozpoczęcie ruchu pasażerskiego do Haparandy ma strategiczne znaczenie dla osiągnięcia ruchu transgranicznego między Szwecją a Finlandią.”

- Reklama -

Pociągi pasażerskie między Finlandią a Szwecją mają przyspieszyć podróżowanie na duże odległości z południa. Fińska Rada Turystyczna w Laponii widzi w takim rozwiązaniu pole dla „ogromnych możliwości”, zarówno dla jednego, jak i drugiego kraju.

„Mamy wielu turystów, którzy chcą podróżować po Skandynawii. Latają samolotami. Teraz mają też opcję podróży pociągiem”, powiedziała Nina Forsell, dyrektor wykonawczy Rady. „Wielu klientów przyjeżdża do Laponii w celach przyrodniczych i rekreacyjnych. Podróż pociągiem może być intratną alternatywą.”

- Reklama -
Udostępnij
Follow:
Twórca i redaktor Skandynawiainfo.pl, portalu, który od 2015 roku dostarcza polskim czytelnikom aktualne i możliwie bezstronne informacje o Szwecji oraz krajach nordyckich. Od lat przygląda się Skandynawii „od środka”, a nie z perspektywy folderów turystycznych – pisze prosto i konkretnie o tym, co się zmienia, dlaczego to ważne i jak może wpływać na codzienne życie, szczególnie Polaków mieszkających w regionie. Skupia się na tematach społecznych i praktycznych, dbając o rzetelność, kontekst i spokojny, rzeczowy ton.