Kiedy możliwe będą podróże lotnicze ze Szwecji za granicę?

Choć Szwedzi uwielbiają podróże, od dłuższego czasu dalsze wyjazdy nie są możliwe. Na pytanie, kiedy dokładnie będzie można opuścić Szwecję i wybrać się za granicę, nie ma na razie odpowiedzi. Wstępne szacunki są takie, że przez kilka nadchodzących miesięcy podróżowanie nadal będzie dla zwykłych ludzi wykluczone.

Szwedzki rząd powtarza, że wyjazdy zagraniczne, które nie są „konieczne”, powinny zostać odłożone w czasie. Epidemia koronawirusa nie słabnie, a pokład samolotu to miejsce, w którym ryzyko zakażenia jest duże.

Wytyczne dotyczące podróżowania obowiązują do 15 czerwca, ale termin najprawdopodobniej zostanie przedłużony o kolejne miesiące. Świadczą o tym wypowiedzi premiera Stefana Löfvena.

Nadal działa całkowity zakaz wjazdu do Unii Europejskiej dla mieszkańców spoza Europy. Zakaz wjazdu dotyczy wszystkich cudzoziemców próbujących wjechać do Szwecji z kraju spoza UE lub Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Ma on mieć moc prawną co najmniej do 15 maja, przy czym, ponownie, data prawdopodobnie zostanie przedłużona.

Brytyjczycy uważani są za obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego i zwolnieni są z zakazu.

Studenci z wymiany studiujący w Szwecji, ale obecnie przebywający za granicą

Z reguły obywatel państwa trzeciego, który ma studiować w Szwecji przez ponad trzy miesiące, wymaga zezwolenia na pobyt. Osoby posiadające zezwolenie na pobyt w Szwecji będą mogły tu wrócić, jeżeli celem jest powrót do domu.

Rezerwacja biletów na podróż zagraniczną po 15 czerwca

Bilety, oczywiście, można rezerwować – tutaj nie ma żadnych zakazów – ale istnieją poważne przeciwwskazania. Nie ma bowiem pewności, że po 15 czerwca sytuacja zdąży się unormować, a loty międzynarodowe faktycznie się odbędą. Kraj, który może stać się celem naszej wakacyjnej podróży, mógł wprowadzić ostre ograniczenia, uniemożliwiające cały wyjazd. Zamknięte są na przykład granice Nowej Zelandii.

W wywiadzie dla „Aftonbladet” państwowy epidemiolog Anders Tegnell powiedział, że podróże za granicę mogą być tego lata „problematyczne”.

„Mówimy o niedalekiej przyszłości – świat dalej pogrążony będzie w chaosie, loty będą odwoływane. Kontrole graniczne będą wzmożone, będą funkcjonowały różne ograniczenia”, ostrzega Tegnell. Zdaniem epidemiologa począwszy od lipca dużo bardziej komfortowe mają być za to przeloty na terenie Szwecji.

Podróże krajowe

Loty krajowe mogą stać się wygodniejsze, ale nadal nie są zalecane. Odradza się zwłaszcza podróży do obszarów słabo zaludnionych i wiejskich.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Szwecji w specyficzny sposób: w niektórych regionach jest on wykryty na mniejszą skalę, a w innych (jak Sztokholm) chorych jest więcej. Władze chcą, by taka tendencja się utrzymała. Epidemiolodzy boją się, że kiedy latem turyści będą ochoczo odwiedzać mniejsze miejscowości i wsie, ich mieszkańcy zostaną narażeni na kontakt z koronawirusem. Sprawiłoby to, że na lokalne służby zdrowia padłby potężny nacisk i być może szpitale nie byłyby w stanie przyjąć wszystkich nowo zarażonych pacjentów.

Obecnie wszystkie wstępne prognozy znajdują się jedynie w sferze domysłów. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja za kilka tygodni, a co dopiero latem. Warto spodziewać się jednak, że loty międzynarodowe nie będą w lipcu i sierpniu możliwe.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...