fbpx

Międzynarodowe Brytyjskie Szkoły w Europie ewakuowane

Dziś rano Międzynarodowe Brytyjskie Szkoły w Sztokholmie, Stavanger i Budapeszcie zostały ewakuowane po otrzymaniu informacji o podłożeniu ładunków wybuchowych

Sztokholm

O 9:44 około 250 uczniów oraz personel zostało poproszonych o opuszczenie budynku szkoły, na miejsce została wezwana policja oraz inne służby.

Dzieci były umieszczone w okolicznych domach i pobliskim gimnazjum.

Budynek został otoczony przez policję na czas jej działania wewnątrz.

„Musimy przeprowadzić pełne sprawdzenie, aby upewnić się, że nie ma żadnego zagrożenia,” powiedział funkcjonariusz Sven-Erik Olsson z centrum dowodzenia, dodał on jednak, że w szkole nie znaleziono niczego podejrzanego.

„Wszystkie dzieci są bezpieczne. Szkoła jest sprawdzana przez policję. Dzieci na razie pozostają pod naszą opieką. Nikogo nie zwolniliśmy. Czekamy na dalsze instrukcje,” taki mail został rozesłany do rodziców o godzinie 11:30.

Międzynarodowa Brytyjska Szkoła zlokalizowana jest na przedmieściach Djursholm tuż koło Sztokholmu. Uczy się w niej około 500 dzieci w wieku od 3-13 lat z 45 krajów.

„Mamy swoje procedury bezpieczeństwa, których używamy w takich przypadkach, więc gdy alarm zostanie ogłoszony dzieci wiedzą co mają robić (…) większość z nich uważała, że to są ćwiczenia,” powiedział dyrektor szkoły Carl Hutson.

„Jestem pod wrażeniem całej akcji – personel i uczniowie zostali ewakuowanie w wielkim porządku. Wspaniała była także pomoc lokalnej społeczności. Policja zadziałała naprawdę szybko i o wszystkim byłem informowany.”

Odmówił on jednak komentarza na temat natury samego zagrożenia bombowego, policja ujawniła, że informacja o bombie została przekazana szkole telefonicznie.

„Znam szczegóły, ale obecnie nie mogę ich ujawnić,” powiedział Hutson.

Po zakończeniu akcji policji nauka w szkole ma być kontynuowana.

Stavanger

W tym samym czasie Międzynarodowa Brytyjska Szkoła w Stavanger w Norwegii także otrzymała ostrzeżenie o bombie. Sztokholmska policja nie skomentowała możliwości powiązań tych dwóch przypadków. Norweska policja przyznała, że sprawdza możliwe związki między tymi zdarzeniami.

Uzbrojeni policjanci i pracownicy pogotowia przed Szkołą w Stavanger.
Uzbrojeni policjanci i pracownicy pogotowia przed Szkołą w Stavanger.

„Groźby pojawiły się prawie jednocześnie. Między informacjami była tylko 10 minutowa różnica. Będziemy to badać,” powiedział Einar Johannesen rzecznik norweskiej policji.

Budapeszt

Węgierskie media podały informację, że Międzynarodowa Brytyjska Szkoła w Budapeszcie została ewakuowana po otrzymaniu informacji o bombie o godzinie 8:10.

Ewakuacja pracowników i uczniów w Budapeszcie.
Ewakuacja pracowników i uczniów w Budapeszcie.

Strona główna Wiadomości Norwegia Międzynarodowe Brytyjskie Szkoły w Europie ewakuowane

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...