fbpx

Szwedzki sąd skazał ojca za przymuszanie do małżeństwa

Ojciec, który wydał swoją 23 letnią córkę za Afgańczyka został pierwszą osobą w Szwecji skazaną na mocy nowego prawa, wprowadzonego 2 lata temu, dotyczącego zmuszania do małżeństwa.

W piątek mężczyzna został skazana przez sąd okręgowy w Lund, w południowej Szwecji, na 4 lata więzienia, za szereg przestępstw w tym zmuszanie do małżeństwa, napaść oraz bezprawne ograniczanie wolności.

Kolejny mężczyzna, przyjaciel ojca, został skazany na 3 lata więzienia za bezprawne ograniczanie wolności i molestowanie seksualne. Sąd uwolnił od wszystkich zarzutów syna skazanego, który także był podejrzany.

Podejrzewano go o serię przestępstw przeciwko 21 letniemu narzeczonemu kobiety w Lund. Prokurator dowodził, że mężczyźni porwali go, pobili i napastowali seksualnie w listopadzie 2015 roku.

„To był niepożądany związek. Kobieta nie dostosowała się do żądań rodziny i kontynuowała znajomość swoim ślubie,” powiedziała przed rozpoczęciem procesu prokurator Ulrika Ekvall.

Szwecja w lipcu 2014 roku wprowadziła nowe prawo, aby walczyć ze zmuszaniem do małżeństwa. Wcześniej też było to niezgodne z prawem, ale traktowano to jako część szerszej kategoria zmuszania do pewnych zachowań. Nowe prawo dokładniej sprecyzowało wiele zabronionych działań.

Pomimo wielu zgłoszonych już wniosków, był to pierwszy przypadek gdy postawiono zarzuty z tego paragrafu.

Władze prokuratorskie z Göteborga sprawdziły poprzednie przypadki, aby wyjaśnić dlaczego zostały one porzucone.

„Rząd zlecił nam sprawdzenie dlaczego nie było żadnych wcześniejszych procesów,” powiedziała prokurator Kristina Ehrenborg-Staffas.

„Natura tego przestępstwa jest taka, że często są problemy z dowodami. Często prokuratorzy mają tylko wersję zdarzeń kobiety. Brakuje świadków chcących zeznawać, a często zdania są podzielone co do tego gdzie małżeństwo zostało zawarte.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki sąd skazał ojca za przymuszanie do małżeństwa

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...