Szwedzki sąd skazał ojca za przymuszanie do małżeństwa

Ojciec, który wydał swoją 23 letnią córkę za Afgańczyka został pierwszą osobą w Szwecji skazaną na mocy nowego prawa, wprowadzonego 2 lata temu, dotyczącego zmuszania do małżeństwa.

W piątek mężczyzna został skazana przez sąd okręgowy w Lund, w południowej Szwecji, na 4 lata więzienia, za szereg przestępstw w tym zmuszanie do małżeństwa, napaść oraz bezprawne ograniczanie wolności.

Kolejny mężczyzna, przyjaciel ojca, został skazany na 3 lata więzienia za bezprawne ograniczanie wolności i molestowanie seksualne. Sąd uwolnił od wszystkich zarzutów syna skazanego, który także był podejrzany.

Podejrzewano go o serię przestępstw przeciwko 21 letniemu narzeczonemu kobiety w Lund. Prokurator dowodził, że mężczyźni porwali go, pobili i napastowali seksualnie w listopadzie 2015 roku.

„To był niepożądany związek. Kobieta nie dostosowała się do żądań rodziny i kontynuowała znajomość swoim ślubie,” powiedziała przed rozpoczęciem procesu prokurator Ulrika Ekvall.

Szwecja w lipcu 2014 roku wprowadziła nowe prawo, aby walczyć ze zmuszaniem do małżeństwa. Wcześniej też było to niezgodne z prawem, ale traktowano to jako część szerszej kategoria zmuszania do pewnych zachowań. Nowe prawo dokładniej sprecyzowało wiele zabronionych działań.

Pomimo wielu zgłoszonych już wniosków, był to pierwszy przypadek gdy postawiono zarzuty z tego paragrafu.

Władze prokuratorskie z Göteborga sprawdziły poprzednie przypadki, aby wyjaśnić dlaczego zostały one porzucone.

„Rząd zlecił nam sprawdzenie dlaczego nie było żadnych wcześniejszych procesów,” powiedziała prokurator Kristina Ehrenborg-Staffas.

„Natura tego przestępstwa jest taka, że często są problemy z dowodami. Często prokuratorzy mają tylko wersję zdarzeń kobiety. Brakuje świadków chcących zeznawać, a często zdania są podzielone co do tego gdzie małżeństwo zostało zawarte.”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...