Szwedzki urząd pracy alarmuje: sektor opieki nad osobami starszymi pilnie potrzebuje pracowników.
Sytuacja na rynku pracy w Szwecji pozostaje trudna, jednak szwedzki urząd pracy (Arbetsförmedlingen) wskazują na branżę, która boryka się z ogromnym deficytem pracowników – jest to opieka nad osobami starszymi. W nadchodzących latach sektor ten będzie potrzebował aż 65 000 nowych pracowników.
Ogromne zapotrzebowanie na pracowników opieki
Raport Szwedzkiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionów (SKR) ujawnia, że do 2033 roku w sektorze opieki nad osobami starszymi konieczne będzie zatrudnienie ponad 65 000 osób.
„To duża i perspektywiczna branża, w której warto pracować” – zachęca Sabina Joyau, szefowa sekcji ds. osób starszych w SKR.
Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla opieki
Arbetsförmedlingen zwracają uwagę, że wraz ze wzrostem średniej długości życia, dynamicznie rośnie liczba osób starszych, podczas gdy wszystko wskazuje na to, że liczba młodych ludzi w wieku produkcyjnym maleje.
Taka sytuacja stanowi ogromne wyzwanie dla sektora opieki nad osobami starszymi, zarówno w kontekście znalezienia pracowników w chwili obecnej, jak i w dłuższej perspektywie.
„Znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników do opieki nad osobami starszymi jest dużym wyzwaniem” – kontynuuje Joyau. „W ciągu najbliższej dekady liczba pracowników opieki nad osobami starszymi będzie musiała wzrosnąć o 32% – o 65 600 osób – do 2033 roku”.
Różnorodne role w opiece nad seniorami
Joyau podkreśla, że w opiece nad osobami starszymi konieczne będzie wzmocnienie kilku kluczowych ról.
„Potrzebni są zarówno asystenci pielęgniarek i asystenci opieki, jak i wykwalifikowane pielęgniarki” – wyjaśnia. „Ponadto obserwujemy znaczący zwrot w kierunku nowych metod pracy, nowych technologii i cyfryzacji, co będzie generowało zapotrzebowanie na nowe umiejętności. To branża przyszłości”.
Bezrobocie wciąż na wysokim poziomie
Rynek pracy w Szwecji pozostaje niestabilny. W grudniu w Arbetsförmedlingen zarejestrowanych było niecałe 377 000 osób. 34 759 osób poszukiwało pracy, a 19 369 osób udało się znaleźć zatrudnienie.
Riksbank zasygnalizował, że gospodarka może potrzebować więcej czasu na dalsze obniżki stóp procentowych – to trudna wiadomość dla sektora biznesowego w sytuacji, gdy gospodarka jest osłabiona, a bezrobocie utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.