Szwedzki rynek towarów używanych rozwija się jak szalony. Według najnowszego raportu Szwedzkiej Federacji Handlu, sprzedaż ma osiągnąć rekordowy poziom 17 mld koron szwedzkich w 2024 roku.
Najpotężniejszą kategorią w tym dynamicznym sektorze jest moda z obrotem w wysokości 4,7 mld koron szwedzkich. Na drugim miejscu, choć z nieco niższym udziałem (4,3 mld koron szwedzkich), plasuje się elektronika. Wynik ten jest zaskakujący, biorąc pod uwagę, że tylko 3% klientów kupuje używaną elektronikę każdego miesiąca. Jednak wysoka średnia cena zakupu w tej kategorii rekompensuje stosunkowo niską aktywność zakupową. Podium uzupełniają meble i dekoracje domowe, które cieszą się stabilnym zainteresowaniem i obrotami na poziomie 2,6 mld koron szwedzkich rocznie.
Kto napędza ten trend? Przede wszystkim młode kobiety!
Raport pokazuje, że siłą napędową rynku rzeczy używanych są właśnie młode kobiety w wieku 18-29 lat. Aż połowa z nich kupiła używane w 2024 roku, w porównaniu do mniej niż 25% mężczyzn w tej samej grupie wiekowej.
„Różnica między płciami jest znacząca, ale cieszy fakt, że zainteresowanie używanymi rzeczami rośnie w całym społeczeństwie. Zrównoważony rozwój staje się ważnym czynnikiem konkurencyjności, który sprzedawcy detaliczni muszą uwzględnić w swoich strategiach.” – skomentowała Maria Mikkonen, główny ekonomista Szwedzkiej Federacji Handlu.
Perspektywy na przyszłość – potrzebne zmiany
Szwedzka Federacja Handlu przewiduje, że rynek towarów używanych w Szwecji osiągnie wartość 50 miliardów koron szwedzkich do 2034 r. Jednak aby ten plan stał się rzeczywistością, potrzebne są pewne zmiany.
„Aby branża nadal dynamicznie się rozwijała, potrzebne są odpowiednie rozwiązania, które ułatwią sprzedaż używanych produktów. Jednym z przykładów może być obniżenie stawki podatku VAT na takie produkty, ponieważ obecny system sprawia, że ponowny handel nimi jest droższy” – dodaje Mikkonen.
Dostępność i ekologia kluczem do wzrostu
Rosnąca dostępność i atrakcyjne ceny, wraz ze wzrostem nacisku na zrównoważony rozwój, to główne czynniki stojące za dynamicznym rozwojem rynku towarów używanych. Raport Szwedzkiej Federacji Handlu, który jest pierwszym całościowym ujęciem rocznego rozwoju branży, wyraźnie pokazuje, że towary używane stały się stałym elementem szwedzkiego krajobrazu handlu detalicznego.