fbpx

Kryminolog o atakach bombowych: „między grupami przestępczymi toczy się wyścig zbrojeń”.

Szwecja coraz częściej mierzy się z przestępczością oraz atakami bombowymi. Czy można już mówić o zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego?

Expressen” donosi, że w samym tylko maju bieżącego roku zanotowano 93 przypadki zamachów z udziałem materiałów wybuchowych. Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) podaje natomiast, że w okresie od stycznia do maja 2018 r. ataków tego typu naliczono mniej, bo 63.

Specjaliści mówią, że zamachów bombowych notuje się o połowę więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

W całym 2018 r. w Szwecji doszło do 162 eksplozji. Nie znamy podobnych statystyk z lat wcześniejszych, bo Brå zaczęło liczyć wybuchy jako osobną kategorię przestępczą dopiero w 2018. Jeżeli ataki bombowe będą odbywały się z tą samą, przerażającą regularnością, co dotychczas, w 2019 roku ustanowiony zostanie nowy, niechlubny „rekord”.

W ubiegłym tygodniu w Malmö – trzecim co do wielkości mieście szwedzkim – zanotowano przypadki trzech potężnych eksplozji. Doszło do nich w odstępie zaledwie dwudziestu czterech godzin. W pierwszym tygodniu czerwca podobny wypadek miał miejsce w Linköping, na południowym wschodzie kraju. Uderzenie było tak silne, że w jednym z budynków wysadzone zostały wszystkie okna, a mieszkańcy porównali to doświadczenie z uczestnictwem w wojnie.

Sven Granath, kryminolog wykładający na Uniwersytecie w Sztokholmie, sądzi, że coraz częstsze ataki mogą być spowodowane wewnętrznymi konfliktami, jakie występują między siatkami przestępczymi. Ich członkowie mają doskonale znać się na „obsłudze” materiałów wybuchowych.

Granath mówi wręcz o „konflikcie zbrojnym” między przestępcami.

„W świecie zorganizowanej przestępczości i miejskich gangów toczy się obecnie wyścig zbrojeń” – snuł swoje teorie w rozmowie z gazetą „Expressen”.

Manne Gerell, docent związany z Uniwersytetem w Malmö, zwraca uwagę, że nasilone ataki bombowe mogą być powiązane z coraz częstszymi strzelaninami. W obu przypadkach do broni mogą być dopuszczane te same osoby. Gerell sugeruje też, że organizacje przestępcze będą rekrutowały kolejnych zbrodniarzy.

„Jeszcze pięć lat temu grupy przestępcze nie korzystały z granatów i innych materiałów wybuchowych – to była dla nich jedynie alternatywa. Teraz jest inaczej. Kryminaliści chcą pokazać nam, że to już nie przelewki: że są niebezpieczni i działają brutalnie, robią, co tylko chcą. Tempo wzrostu takich zbrodni stale gna do góry, sytuacja robi się poważna”, przestrzega Gerell.

Czytaj ciąg dalszy artykułu

Strona główna Wiadomości Szwecja Kryminolog o atakach bombowych: „między grupami przestępczymi toczy się wyścig zbrojeń”.

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Kiedy możliwe będą podróże lotnicze ze Szwecji za granicę?

Choć Szwedzi uwielbiają podróże, od dłuższego czasu dalsze wyjazdy nie są możliwe. Na pytanie, kiedy dokładnie będzie można opuścić Szwecję i wybrać...