Faszyści budują strefy „wolne od LGBT”

Niedawno Szwedzki dziennik Aftonbladet przeprowadziła wywiad z Jakubem i Dawidem znanych z wideoklipu do utworu Roxette “Some Other Summer” gdzie tematem wywiadu były kontrowersyjne strefy wolne od LGBT. Panowie powiedzieli rozmówcom, że kiedy przyjdzie na nich czas, opuszczą Polskę.

„Boimy się, że w Polsce będzie wkrótce tak, jak w czasach hitlerowskich. Pewnego dnia sytuacja może wymknąć się spod kontroli, a wtedy będzie już dla nas za późno na opuszczenie kraju”.

Na razie żaden gej i żadna lesbijka nie musi z kraju uciekać, choć kwestia stref wolnych od LGBT niepokoi już nie tylko Polaków, ale całą Europę. Jedna trzecia Polski to dziś miejsce objęte uchwałami anty-LGBT. Oficjalne dane mówią, że regiony te są większe niż całe Węgry. Rozporządzenie o jawnej dyskryminacji osób homo- i biseksualnych oraz transpłciowych wprowadził PiS, rzekomo by bronić „polityki prorodzinnej”. W krajach takich, jak Francja czy Niemcy zerwano relacje z miastami partnerskimi, uznając, że wprowadzanie jakichkolwiek stref segregujących ludzi jest niedopuszczalne.

W sieci ukazał się „Atlas Nienawiści”, na którym zaznaczono te obszary, gdzie uchwały PiS-u zostały wprowadzone w życie.

„Na początku myśleliśmy, że to tylko sytuacja przejściowa i że Polacy na to nie pozwolą. Jednak minęło już pięć lat, a my czujemy, że nasza wolność została rozbita na kawałki” – czytamy w wywiadzie.

Serwis „QX” podkreśla, że niechęć wobec osób LGBTQ w Polsce stale rośnie. W niektórych rejonach można mówić o zagrożonym bezpieczeństwie gejów czy lesbijek.

Z kolei „Aftonbladet” zauważa, że nagonka na osoby nieheteronormatywne w Polsce jest pisana pod dyktando narracji politycznej: Jarosław Kaczyński straszy środowiskiem LGBT w ten sam sposób, w jaki koronawirus stał się elementem gry między kolejnymi partiami.

W artykule na oficjalnej stronie dziennika pomysł dotyczący tępienia „ideologii” LGBT został wyraźnie skrytykowany. W geście niedowierzania przywołany zostaje skandal z lipca ubiegłego roku, kiedy „Gazeta Polska” wypuściła na rynek naklejki z homofobicznym hasłem – to sytuacja, do jakiej w Szwecji dosłownie nie mogłoby dojść, bo osoby LGBTQ są tu chronione prawnie.

Pernilla Ericson z niesmakiem odnosi się do polityków siejących nienawiść wobec mniejszości oraz do wszystkich, którzy im przyklaskują. Podkreśla, że doszło do absurdu: coraz częstsze marsze równości – w założeniu mające zmniejszać granice między ludźmi – stały się katalizatorem podziału między Polakami.

Według Ericson podczas imprez typu gay pride w Szwecji czy innych państwach UE powinny powiewać już nie tylko tęczowe, ale też biało-czerwone flagi. Na znak solidarności z dyskryminowanymi Polakami LGBTQ.

Parlament Europejski jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wyraził zaniepokojenie rosnącą liczbą ataków na polskich gejów i lesbijki. Wszyscy szwedzcy parlamentarzyści w Unii głosowali za przyjęciem rezolucji w tej sprawie – wyjątek stanowili tylko trzej Demokraci, którzy wstrzymali się od głosu.

„Odkąd PiS doszedł do władzy w 2015 roku, retoryka anty-LGBT rośnie w siłę”, tłumaczą Jakub i Dawid. „Polski rząd zainspirował gminy do stworzenia stref wolnych od osób LGBT, w których nie jesteśmy mile widziani. Żyjemy w ciągłym strachu […], ale trudno podjąć decyzję o przeprowadzce. Polska jest naszym domem, tu mamy rodzinę, przyjaciół”.

Para podkreśla, że nie pozostanie w Polsce, jeśli „nie będzie mogła pozostać sobą” i żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami.


Jakub i Dawid zasłynęli w Szwecji trzy lata temu, kiedy ukazał się wideoklip do utworu Roxette „Some Other Summer”.

Wersja klipu z udziałem tej pary sprawiła, że szwedzkie media przyjrzały się życiu Jakuba i Dawida. Mężczyźni, którzy deklarowali, że są fanami Roxette, mogli nawet poznać osobiście swojego idola, Pera Gessle. Miało to miejsce na gali QX Gaygalan.


Strona główna Wiadomości Szwecja Faszyści budują strefy „wolne od LGBT”

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...